Engel kontynuuje wzrost na światowych rynkach

Engel kontynuuje wzrost na…
Podczas konferencji, która odbyła się 6 czerwca w siedzibie głównej firmy Engel w Schwertbergu (Austria) przedstawiciele spółki przedstawili najnowsze dane dotyczące wyników finansowych przedsiębiorstwa. W roku podatkowym 2015/16 obroty austriackiego producenta urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych wyniosły 1,25 mld euro i były o 16 proc. wyższe aniżeli w roku poprzednim. Od 2010 średnie roczne tempo wzrostu przychodów wyniosło 23 proc.

- W roku podatkowym 2015/16 udało nam się skonsolidować naszą znakomitą pozycję rynkową w Europie oraz rozszerzyć udziały w rynku azjatyckim i amerykańskim - powiedział dr Christoph Steger, CSO spółki. - Rynki europejskie, w szczególności rynek niemiecki, stanowią w dalszym ciągu siłę napędową dla innowacji. Także w Ameryce i Azji dostarczamy coraz więcej specjalnie przygotowanych urządzeń dla skomplikowanych aplikacji - są to nie tylko wtryskarki, lecz także systemy automatyzacji czy technologie form.

Najbardziej znaczącym rosnącym rynkiem jest obecnie dla austriackiej spółki kontynent azjatycki, mimo zauważalnego spowolnienia w Chinach. W całej Azji zauważyć można rosnący trend w kierunku wyższej jakości oraz utrzymania konkurencyjnych cen; także nowe wyzwania stojące przed społeczeństwami nasilają potrzebę inwestowania w zaawansowane technologie w coraz to nowych obszarach. Z nowych trendów korzysta także Engel, angażując się między innymi w działania w obszarze lekkich konstrukcji kompozytowych dla motoryzacji czy elektroniki użytkowej. Rozwiązania w tych dwóch obszarach odpowiadają za większość przychodów spółki w Azji. Trzecim sektorem, którego udział jest znaczący, to branża opakowaniowa. W tym zakresie Engel proponuje między innymi elektryczne maszyny do produkcji zakrętek i zamknięć do opakowań.

Warto dodać, że Engel obecny jest w Azji od 30 lat. Pierwsza filia spółki na tym kontynencie została utworzona w 1986 roku w Hongkongu. Od tego czasu filie zostały także otwarte w Singapurze, Korei, Indiach i Tajlandii, a do końca br. powstanie także biuro w Wietnamie. Engel posiada także w Azji fabryki - pierwsza z nich otwarta została w 2001 roku w Pyungtaek City (Korea Płd.), gdzie produkowane są maszyny małe i średnie. Z kolei maszyny duże produkowane są w założonych w 2007 roku zakładach w Szanghaju. W 2014 roku Engel uruchomił fabrykę w Changzhou (Chiny), gdzie produkowane są maszyny pod marką Wintec.

Drugim najbardziej dynamicznym światowym rynkiem dla branży tworzyw jest obecnie Ameryka Północna, co spowodowane jest boomem motoryzacyjnym oraz wysokim wskaźnikiem ogólnej konsumpcji. Wśród innych przyczyn dobrej sytuacji rynkowej należy wymienić odnowione zainteresowanie dobrami produkowanymi w kraju oraz modernizowanie parków przemysłowych. W obszarze motoryzacji Engel aktywnie współpracuje z dwoma centrami technologicznymi w Detroit - SA Engineering oraz Hi-Tech Mold & Engineering. W obu obiektach maszyny firmy Engel dostępne są do prób, demonstracji i wdrażania projektów rozwojowych.

Z motoryzacyjnego rozwoju USA korzysta także Meksyk - nie tylko z powodu silnego związku z gospodarką Stanów Zjednoczonych, lecz także silnego popytu wewnętrznego.

Engel


Z dobrej sytuacji na rynku północnoamerykańskim Engel korzysta we wszystkich sektorach działalności - obok działu motoryzacyjnego, dobrze rozwija się także technical moulding, dział rozwiązań dla medycyny i branży opakowaniowej. Pierwszy z tych obszarów korzysta na przykład z powrotu do USA producentów zabawek oraz z nowych inwestycji w branży budowlanej. Z kolei inwestycje w branży opakowaniowej są niezbędne w celu utrzymania średniookresowej konkurencyjności oraz nadążania za najnowszymi trendami w zakresie wysokiej klasy opakowań funkcjonalnych, gdzie ważna jest nie tylko efektywność, lecz także precyzja maszyn. Mocno się także rozwija sektor medyczny, dla którego USA są największym światowym rynkiem.

Na rynku europejskim Engel kontynuował proces konsolidacji udziałów rynkowych, z jednoczesną poprawą w obszarze sektora opakowaniowego. Było to związane między innymi z realizacją dużych projektów w zakresie zamknięć do napojów. Największym rynkiem pozostają dla austriackiego producenta Niemcy, przy czym warto zauważyć, że nie wszystkie zamówienia z tego kraju są realizowane na terenie Niemiec, bowiem część maszyn wysyłana jest do oddziałów niemieckich firm w innych krajach.

Plany inwestycyjne austriackiego producenta są ambitne - w roku 2016/17 Engel zainwestuje blisko 100 mln euro w różnych lokalizacjach, z czego największa część trafić ma do Austrii. Od zeszłego roku trwa rozbudowa siedziby głównej w Schwertbergu - nowy budynek o pow. 10 tys. m kw. pozwoli zwiększyć powierzchnię biura działu sprzedaży, jak również posłuży jako warsztat dla praktykantów oraz żłobek.

Engel


Prace budowlane Engel rozpoczął także w pobliskim St. Valentin, gdzie produkowane są duże maszyny. Latem br. mają być zakończone prace nad dwoma nowymi magazynami, zaś jesienią ruszy nowa hala produkcyjna. Nowe inwestycje prowadzone są także w zakładach w Kaplicach (Czechy) i Szanghaju (Chiny).

Austriacka firma wiele uwagi podnoszeniu kwalifikacji kadry. Dlatego też obok oferty praktyk Engel uruchomił międzynarodowy program szkoleniowy, który zakłada kilkumiesięczny pobyt uczestników w Austrii, następnie zaś w USA, Chinach, Korei oraz dwóch filiach firmy. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie wykształcenia technicznego lub ekonomicznego oraz staż pracy nie przekraczający trzech lat.

Engel