Europa na fali koniunktury

Europa na fali koniunktury

W świetnym nastroju Engel zaczął targi Fakuma 2021, które potrwają do soboty. - Cieszymy się, że znów możemy osobiście porozmawiać z naszymi klientami i partnerami. Po dłuższej absencji targowej, chęć przeżywania na żywo wszystkiego na żywo jest bardzo duża - mówi dr Christoph Steger, CSO Grupy Engel, podczas inauguracji w Friedrichshafen. Nawet jeżeli skutki pandemii wciąż uniemożliwiają niektórym podróż, Engel liczy na duże zainteresowanie. - Rynek odbudowuje się szybciej niż oczekiwano - mówi Steger. - Popyt jest ogromny, branża tworzyw sztucznych stara się dynamicznie sprostać wyzwaniom cyfryzacji, zmianom klimatu i transformacji przemysłu samochodowego. Fakuma oferuje tu wiele odpowiedzi w kwestiach dotyczących technologii.

- Wychodzimy z założenia, że do końca roku obrachunkowego, w marcu przyszłego roku uda nam się zwiększyć liczbę zamówień o około 30 procent w porównaniu do poprzedniego roku - podkreśla Steger. - Dzięki temu będziemy mogli zamknąć rok 2021/22 z obrotami na poziomie zbliżonym do czasów sprzed kryzysu. W zeszłym roku finansowym 2020/21 Grupa ENGEL osiągnęła obroty w wysokości 1,1 mld euro. Wcześniej, w roku 2019/20, wynosiły one 1,3 mld euro. W dalszej perspektywie nadal widać trudności i sporą niepewność. Czynniki ryzyka to między innymi brak materiałów, ogromne wzrosty cen surowców i trwająca wciąż pandemia koronawirusa.

Koniec zastoju inwestycyjnego w branży motoryzacyjnej

Przemysł samochodowy wraca ze zdwojoną siłą. - Zastój się skończył, znowu pojawiają się inwestycje i to na całym świecie - relacjonuje Steger. - W centrum uwagi jest teraz oczywiście elektromobilność, która wymaga innowacyjnych rozwiązań wtryskowych. Wpływ na inwestycje w technologie wtryskowe ma jednak również to, że w niektórych zakładach taśmy produkcyjne stoją z powodu braku mikroprocesorów. Na jak długo zahamuje to wzrost, pokażą następne tygodnie i miesiące.

W jednostce biznesowej technical moulding, zajmującej się między innymi artykułami sportowymi i hobbystycznymi, artykułami gospodarstwa domowego oraz produktami dla przemysłu budowlanego i logistyki, wciąż można odczuć wzrost popytu wywołany przez pandemię. Mimo, że wkrótce w większości branż trzeba się będzie liczyć z nasyceniem rynków. Z powodu silnego rozwoju technical moulding dogonił branżę motoryzacyjną pod względem udziału w obrotach Engel. Prawdopodobnie także w kolejnych latach osiągnie porównywalny poziom. Obok silnego przemysłu budowlanego i logistycznego duży potencjał kryje w sobie modernizacja parków maszynowych, którą można aktualnie odnotować w wielu zakładach.

Technika medyczna rozwija się cały czas od wielu lat, a z powodu COVID-19 nabrała dodatkowego przyspieszenia. W międzyczasie normalizuje się popyt w dziedzinie diagnostyki. Tutaj wpływ na dalszy wzrost mają choroby cywilizacyjne jak cukrzyca czy choroby dróg oddechowych.

Packaging utrzymuje się na stałym poziomie. Tu mówimy przede wszystkim o innowacyjnych rozwiązaniach, stawiających na zrównoważony rozwój i gospodarkę obiegu zamkniętego, mające potencjał na przyszłość. W centrum zainteresowania są wtryskarki napędzane elektrycznie.

W branży teletronics wzrost liczby zleceń wiąże się przede wszystkim z pojedynczymi dużymi projektami dla nowych produktów. Rosnące zapotrzebowanie na wtyczki można zauważyć zwłaszcza w Europie. Napędzane jest ono przez rozbudowę 5G oraz trend zastosowań cloud i smart home. Z kolei silny popyt na duże maszyny jest związany z tendencją do kupowania coraz większych telewizorów. Maszyny pionowe korzystają aktualnie z nowych zastosowań czujników.

Silny wzrost w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej

Po wielu trudnych miesiącach od kwietnia do września 2020 roku biznes w Ameryce Północnej i Chinach, znów nabrał dynamiki. Europa dołączyła z niewielkim opóźnieniem, teraz jest jednak znów „w formie”, mówi Christoph Steger. Zwłaszcza w Europie Zachodniej popyt w pierwszej połowie 2021 roku jest na rekordowym poziomie. Europa Wschodnia zyskuje bardzo na relokacji zakładów produkcyjnych. Dodatkowo niedobór wykwalifikowanej siły roboczej przyczynia się do wzrostu poziomu automatyzacji.

W Ameryce Północnej Grupa ENGEL odnotowała bardzo dobre pierwsze półrocze ze wzrostem we wszystkich branżach. Także w tym regionie można zauważyć trend reshoringu. Jednocześnie cyfryzacja zapewnia wyższą produktywność, racjonalną pod względem kosztów.

W Azji największą siłą napędową wzrostu są Chiny. Kraj ten wykazuje znaczny wzrost w stosunku do poprzedniego roku, nie osiągnął jeszcze jednak poziomu z czasów przed kryzysem.

Potencjał pojawia się w Indiach, gdzie przetwórcy inwestują w modernizację i rozbudowę zdolności produkcyjnych. Państwowe programy pomocowe wspierają projekty reshoringowe, stawiając sobie za cel zmniejszenie zależności od Chin.

W Azji Południowo-Wschodniej i Ameryce Łacińskiej nie widać jeszcze wzrostu gospodarcze-go. W tych krajach hamują go nadal wysokie liczby zakażeń i bardzo niska wyszczepialność. Jeżeli chodzi o Meksyk, Brazylię i Kolumbię, Engel patrzy jednak z optymizmem na drugą połowę roku.

engel-austria-schwertberg
Siedziba Engel w Schwertberg, Austria.