Europejski rynek profili termoplastycznych

Europejski rynek profili termoplastycznych
Z danych opublikowanych przez agencję konsultingową Applied Market Information (AMI) wynika, że europejski rynek producentów profili termoplastycznych tworzy 900 firm, przetwarzających rocznie 1,8 mln ton tworzyw sztucznych. 60 proc. wyrobów rynku stanowią profile okienne oraz profile budowlane innego typu. Najczęściej używanym materiałem jest polichlorek winylu, który używa się w 90 proc. produkowanych profili. W obrębie pozostałych 10 proc. dominuje polietylen, przy czym wykorzystuje się także mniejsze ilości polipropylenu, polistyrenu, elastomerów termoplastycznych, tworzyw konstrukcyjnych oraz kompozytów WPC.

Najważniejszym rynkiem zbytu w Europie pozostają Niemcy, gdzie trafia blisko połowa (48 proc.) europejskiego zapotrzebowania na profile. Na kolejnych miejscach plasują się: Wielka Brytania (13 proc. rynku), Francja (10 proc.), Polska (8 proc.) i Włochy (6 proc.).

Warto zwrócić uwagę, że niemieccy producenci stanową ponad jedną piątą wszystkich firm przebadanych przez AMI. Ta liczba wskazuje jednocześnie na zmiany na rynku w ostatnich latach, związanych z kryzysem w branży budowlanej i koniecznością przeniesienia produkcji do innych krajów. Drugie miejsce pod względem liczby producentów zajmują Włochy (13 proc.), mimo iż tubardziej popularne niż profile okienne są profile do rolet, drzwi i okiennic. Wiele firm produkujących profile zlokalizowanych jest również we Francji, Wielkiej Brytanii i w Polsce.

Raport firmy AMI poświęcony jest zarówno producentom profili sztywnych, jak i elastycznych. Profile sztywne, wykonane z nieuplastycznionego PVC, używane są przede wszystkim w zastosowaniach budowlanych, jak np. ramy okienne i drzwiowe, parapety, okładziny, deski tarasowe czy okiennice. Profile elastyczne, w większości produkowane z polichlorku winylu z dodatkiem plastyfikatorów, są używane przede wszystkim do produkcji wykończeń i uszczelnień w branży motoryzacyjnej i AGD. Wśród największych europejskich producentów profili eksperci AMI wymieniają m.in. takie firmy jak Profine, Veka, Rehau, Alphacan, Deceuninck i Surteco.

AMI