Firma Packprofil działa ekologicznie i opowiada o tym na Pakfoodzie

Firma Packprofil z miejscowości Kolonowskie, zajmująca się produkcją kątowników i tulei, realizuje właśnie inwestycję polegająca na budowie nowoczesnej biologicznej oczyszczalni ścieków. Wartość inwestycji to 1,85 mln zł i jest finansowana ze środków unijnych. O swojej działalności firma opowiadała podczas niedawnych targów Pakfood w Poznaniu.

Firma Packprofil, mogąca pochwalić się już stuletnią tradycją, była jednym z głównych wystawców podczas niedawnych targów Pakfood w Poznaniu.

Na specjalnym stoisku odbyła się jej szeroka prezentacja. Dokładnie omawiano działalność przedsiębiorstwa, pokazywano wytwarzane przez nie produkty, przedstawiano szczegółową ofertę i opowiadano o zadaniach inwestycyjnych stojących przed spółką.

Jednym z nich jest rozpoczęta w ubiegłym roku budowa nowoczesnej biologicznej oczyszczalni ścieków. Pieniądze daje na nią Unia Europejska, koszt zadania to 1,85 mln zł.

- Od bardzo dawna w ten sposób korzystamy z zasobów naturalnych, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w przyrodę. Ponad 30 lat temu skończyliśmy z produkcją tektury ze ścieru drzewnego i od tego czasu prowadzimy przetwórstwo makulatury. Zarówno nasza tektura jak też wytwarzane z niej produkty takie jak tuleje i kątowniki tekturowe objęte są certyfikatami przydatności do powtórnego przetwórstwa. Budowa tej oczyszczalni jest kolejnym krokiem na drodze związanej z troską o środowisko naturalne – tłumaczył Konrad Jagieła z Packprofil podczas prezentacji na targach Pakfood.

Miesięcznie firma jest w stanie wyprodukować blisko 1,5 ton tektury. Jest to tektura ekologiczna dzięki czemu nadaje się do ponownego przetworzenia.

Firma wytwarza karton o gramaturze 160 – 250 g/mkw. Tektura makulaturowa ma gramaturę 300-600g/mkw. i cechuje się wysoką wytrzymałością na zrywanie. Tektura i karton powstają w postaci bobin oraz arkuszy.

Drugim flagowym obszarem działalności firmy jest wytwarzanie kątowników.

Są to kątowniki tekturowe, prosto sklejane o szerokości ramion w zakresie 30-100 mm. – Wykonywane sa one przy użyciu ekologicznych klejów, całkowicie nieszkodliwych dla środowiska. Nasze kątowniki idealnie nadają się do paletyzacji i różnego rodzaju wyrobów. Prawie w całości redukują ryzyko jakiegokolwiek uszczerbku powstałego w czasie transportu i magazynowania. Usztywniają cały ładunek i znakomicie zabezpieczają przed uszkodzeniem naroży i brzegów wyrobów. Bez wątpienia z powodzeniem zastępują opakowania drewniane i co równie ważne nadają się do recyklingu – mówił Konrad Jagieła.

Miesięcznie Packprofil jest w stanie wytworzyć 3 mln mb kątowników.

Na 1 mln sztuk miesięcznie szacowane są natomiast zdolności produkcyjne jeśli chodzi o wytwarzanie tulei. W firmie powstają tuleje tekturowe spiralnie i prosto zwijane o średnicach w zakresie 17-400 mm. Służą do służą do nawijania tkanin, folii stretch, papieru.

To co szczególnie mocno cechuje firmę, to Schemat wtórnego wykorzystania jej produktów. Wytwarzane przez nią wyroby trafiają do klinetów, którzy wykorzystują je do zabezpieczenia swojego towaru. Następnie ten towar trafia do kolejnych odbiorców, a ci przeznaczają części wcześniej służące do zabezpieczenia na makulaturę, z której zaś Packprofil wykonuje kolejne produkty, dzięki czemu cały cykl obiegu materiału może się powtórzyć.

Jeśli chodzi o wielkość odzysku materiałów realizowanego przez Packprofil, to dla papieru i tektury przyjmuje on wartość 9100 Mg w skali roku, dla opakowań wielomateriałowych 20 tys Mg rocznie, a dla opakowań z papieru i tektury 16,7 Mg rocznie.