Formy z drukarki 3D

Formy z drukarki 3D
Zastosowanie druku 3D w procesie prototypowania coraz częściej staje się alternatywą dla konwencjonalnych technologii wytwarzania narzędzi i oprzyrządowania. Tzw. Rapid Tooling w dobie precyzyjnych drukarek 3D i szerokiej gamy dostępnych materiałów odgrywa istotną rolę w dynamicznie rozwijających się firmach motoryzacyjnych. Jedną z takich firm jest PZL Sędziszów S.A., która specjalizuje się w produkcji wszelkiego rodzaju filtrów: powietrza, oleju, paliwa, kabinowych, hydraulicznych oraz osuszaczy powietrza.

Zakład posiada własny ośrodek badawczo-rozwojowy, gdzie od 1960 roku przeprowadza testy i kontrole filtrów. Firma od wielu już lat współpracuje z takimi markami jak Renault, Leyland, Hengst, Perkins, Fiat, Savara czy UFI, a jakość jej produktów jest zgodna z międzynarodowymi standardami i potwierdzona normą ISO/TS 16949:2009.

- Koncentrujemy się na poszerzaniu linii produktowych i systematycznym rozwijaniu oferty o nowe referencje. Wierzymy, że długoletnie doświadczenie oraz przyjęta strategia rozwoju firmy pozwolą nam utrzymać pozycję lidera w dziedzinie filtracji, ale też wyznaczać nowe kierunki rozwoju w branży - mówi zarządzający produkcją Grzegorz Tomasik, członek zarządu PZL Sędziszów S.A.

Przedsiębiorstwo doskonaląc procesy produkcyjne, dąży m.in. do skrócenia czasu uzyskania finalnego produktu i przyspieszenia fazy testów. Realizację tych celów wspomaga technologia druku 3D, którą wykorzystano w procesie wykonywania form do uszczelnień poliuretanowych.

pzl sędziszów vshaper


- Wykonane formy miały charakteryzować się gładką powierzchnią, odwzorowującą kształt modelu o wąskiej tolerancji wymiarów. Bardzo istotna była więc klasa dokładności reprezentowana przez maszynę wykonującą dany element – tłumaczy Paweł Dudek, konstruktor w PZL Sędziszów S.A.

Formy do uszczelnień poliuretanowych wykonano na drukarce 3D VSHAPER 450 Single, posiadającej m.in. podgrzewaną komorę roboczą, minimalizującą skurcz materiału, którym w tym przypadku był ABS FILSHAPER.

druk formy


- Aby zmieścić się w bardzo wąskiej tolerancji, wykonaliśmy najpierw model wzorcowy, który zmierzono za pomocą skanera i sondy pomiarowej. Na podstawie pozyskanych danych, obliczyliśmy skurcz materiału dla danej geometrii, a następnie wykonaliśmy finalny wydruk z uwzględnieniem pomiarów – powiedział odpowiedzialny za realizację projektu Konrad Kowalski, Mechanical Engineer w VERASHAPE.

W oparciu o otrzymane w ten sposób części, firma PZL Sędziszów wykonała serię próbnych uszczelnień poliuretanowych, pozyskując istotne z punktu widzenia fazy projektowania finalnego przedmiotu informacje. Druk 3D w ocenie przedstawicieli przedsiębiorstwa przyczyni się do rozwoju produkcji prowadzonej w PZL Sędziszów S.A. i z pewnością znajdzie zastosowanie w innych jej obszarach.

Źródło: Verashape


brak
 

Autoryzowany dystrybutor: Visi, Edgecam, Radan, Alphacam

Polska