Fotowoltaika korzysta z rozwiązań BASF

Fotowoltaika korzysta z rozwiązań BASF
Koncern BASF opracował nowe rozwiązanie w dziedzinie fotowoltaiki czerpiące z osiągnięć tworzyw sztucznych.

Chemiczny gigant wyprodukował wspólnie z firmą Schott zintegrowaną z dachem, lekką i wielofunkcyjną płytę z tworzywa sztucznego przeznaczoną do modułów fotowoltaicznych.

Nowy system w zakresie fotowoltaiki składa się z jednolitej tworzywowej płyty, którą można zainstalować na dachu zamiast tradycyjnych pokryć oraz bezramowego, podwójnie oszklonego modułu fotowoltaicznego. W drugim etapie, po zainstalowaniu płyty na konstrukcji dachu, wystarczy tylko ulokować taki moduł w systemie przewidzianym do precyzyjnego montażu w płycie i zamocować za pomocą zintegrowanego zatrzasku i to bez użycia jakichkolwiek narzędzi i śrub. Zainstalowanie ułatwia plastikowy uchwyt oraz zintegrowane krawędzie płyty wspierającej z tworzywa sztucznego służącej za podstawę.

Dzięki kanałom deszczowym, kanałom kablowym i dużemu otworowi w środku płyty moduł fotowoltaiczny o powierzchni 1,7 m2 waży tylko 8 kg i ma odpowiednią wentylację tylną. Tworzywem sztucznym, które umożliwia osiągnięcie takich cech jest poliamid 6 z rodziny Ultramid B High Speed. Materiał ten jest nie tylko łatwopłynny, ale także twardy, sztywny i odporny na warunki atmosferyczne.

To niejedne w ostatnim czasie osiągnięcie BASF na polu fotowoltaiki. Koncern niedawno pochwalił się także systemem odlewania poliuretanu. Metoda Colo Fast wysokiej jakości nadaje się do wytwarzania obramowań modułów fotowoltaicznych. Odporny na działanie promieni UV i warunków atmosferycznych poliuretan jest w stanie zastąpić tradycyjne ramy aluminiowe instalowane w modułach fotowoltaicznych zarówno w dachu, jak i na dachu. Obramowane Colo-Fast modułów fotowoltaicznych może być doskonale zintegrowane z dachem, spełniając tym samym wymagania estetyczne.


brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska