Giełdowy Indeks Produkcji na plusie. Największe spółki ratują sytuację

Również w gospodarkach spoza strefy euro można było zaobserwować wyraźny podział na takie, w których minimalnie schłodzono wysokie nastroje (tak jak w Czechach, gdzie PMI spadł z 57.3 do 57.2), oraz takie gdzie poprawiły się nieco gorsze nastroje, tak jak w Polsce, gdzie PMI wzrósł z 53.7 w marcu do 53.9 w kwietniu.

Chociaż nastroje ulegają niewielkiemu ochłodzeniu, to należy zwrócić uwagę na utrzymujące się od dłuższego czasu bardzo dobre nastroje wśród menedżerów spółek produkcyjnych na całym świecie. Na 29 gospodarek, które zostały przebadane, jedynie trzy zanotowały wartość poniżej 50 pkt. Jak długo słońce będzie świecić tak intensywnie nad globalnym przemysłem, przeżywającym kolejną rewolucję technologiczną? Zdaniem Macieja Zaręby z DSR, firmy specjalizującej się w nowoczesnych rozwiązaniach IT dla przemysłu, niełatwo tego przewidzieć, natomiast widoczne są pewne sugestywne sygnały.

- Już teraz można zauważyć kilka niepokojących zjawisk takich jak wzmagające się czynniki inflacyjne, które przekładają się na szybko rosnące ceny surowców i wynagrodzeń. Również odradzające się zapędy protekcjonistyczne mają potencjał na znaczną komplikację sytuacji wielu producentów, a w szczególności tych działających na rynku globalnym. Zastanawia mnie także różnica w nastrojach menedżerów, a realnymi wartościami spółek, która jest widoczna od dłuższego czasu - uważa pomysłodawca i współtwórca GIP60.

Marcel Płoszczyński

Czytaj więcej:
Giełda 150