Głos Grupy Ciech w sprawie wyzwań dla przemysłu energochłonnego

Głos Grupy Ciech w sprawie…

Podczas trwającego w Warszawie XVI Kongresu Nowego Przemysłu Mirosław Skowron, Członek Zarządu Ciech S.A., brał udział w ważnych dyskusjach na temat wyzwań i perspektyw energetyki przemysłowej. Pierwsza debata skupiła się wokół wysokich cen certyfikatów CO2, rozwiązań mogących złagodzić negatywne skutki tego efektu oraz ewentualnego wsparcia ze strony państwa dla przemysłu energochłonnego. Druga dyskusja, w której brał udział przedstawiciel Ciech, ogniskowała się na rynku rozwoju gazu, który może być alternatywą dla węgla, zarówno w odniesieniu do gospodarstw domowych, jak i przemysłu.

W panelu „Energetyka Przemysłowa” oprócz Członka Zarządu Ciech S.A. dyskutowali przedstawiciele firmy Tameh Polska, Lafarge oraz Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Jednym z tematów wiodących było wsparcie państwa dla przemysłu w obliczu rosnących cen certyfikatów CO2, obniżających konkurencyjność nie tylko polskiego przemysłu, ale także unijnej gospodarki w rywalizacji z konkurentami spoza Unii, których nie dotyczą regulacje związane z certyfikatami CO2. Dotyczy to nie tylko sody kalcynowanej produkowanej przez Ciech, ale także cementu. W przypadku obu branż, ich sytuacja konkurencyjna wpływa na inne, ważne gałęzie gospodarki.

- Jesteśmy elementem ciągu produkcyjnego, nasza soda jest półproduktem dla przemysłu produkującego szkło. Tymczasem w Polsce pracuje ok. 30 hut szkła, więc to duża gałąź naszego przemysłu, która też walczy o zachowanie konkurencyjności na rynkach międzynarodowych – mówił Mirosław Skowron.

Przedstawiciel Ciech mówił także o planach zmiany miksu energetycznego w polskich zakładach sodowych Grupy.

- Przygotowujemy się do budowy turbin oraz kotłów na gaz w naszych zakładach w Polsce, w Janikowie i Inowrocławiu. Chcemy postawić dwa kotły gazowe oraz układ kogeneracyjny – powiedział.

W drugim panelu, w którym udział wzięli m.in. przedstawiciele Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa czy Polskiej Spółki Gazowniczej, dyskutowano o perspektywach rynku gazowego w Polsce.

- Rozwój rynku gazu to sieć zależności gospodarczych i wpływ na wiele branż. Kawerny służące jako naturalne magazyny na gaz trzeba opróżniać z solanki, odbieranej przez Ciech i wykorzystywanej w produkcji sody kalcynowanej. Z kolei dostęp do sody kalcynowanej i wysokiej jakości piasku napędza od lat rozwoju przemysłu produkcji szkła, w którym pracuje kilkadziesiąt tysięcy ludzi w Polsce i dla którego nasz kraj jest naturalnym miejscem do lokowania nowych inwestycji w tej gałęzi gospodarki – powiedział Mirosław Skowron.

W latach 2019-2020 moce zlokalizowanych w Polsce fabryk szkła płaskiego wzrosną o ok. 45 proc. wobec 2018 roku. W Polsce rocznie produkuje się ok. 2,9 mln ton szkła , z czego 50 proc. to szkło płaskie, a 50 proc. szkło opakowaniowe.

Źródło: Grupa Ciech

brak
 

Soda kalcynowana, sól warzona, środki ochrony roślin, pianki poliuretanowe, krzemiany sodu i potasu, opakowania szklane

Polska