Gospodarka elektroodpadami, czyli wiosenne porządki dla planety

Gospodarka elektroodpadami…

Wiosna to czas odnowy nie tylko dla natury, ale również dla gospodarstw domowych. W trakcie wiosennych porządków wiele osób natyka się na niechciane ładowarki, wysłużone smartfony i niedziałające sprzęty AGD. Zamiast wyrzucać je do śmietnika, warto pozwolić im na drugie życie. Odpowiednie postępowanie z elektroodpadami może bowiem przyczynić się do ochrony środowiska oraz zaoszczędzenia cennych zasobów.

Według raportu Global Transboundary E-waste Flows Monitor 2022 [1] globalna produkcja elektrośmieci wynosi blisko 54 mln ton, z czego tylko 17 proc. jest poddawane recyklingowi. Na każdego mieszkańca planety przypada około 7 kg tego typu odpadów. Dlatego zbliżające się wiosenne porządki to idealna okazja do przeglądu elektronicznych i elektrycznych staroci, które bardzo często są odkładane w piwnicach i na strychach.

Co robić, a czego unikać?

Elektrośmieci nie należy wyrzucać do zwykłego śmietnika. To nie tylko szkodzi środowisku, ale również marnuje surowce, które mogłyby zostać poddane procesowi odzysku i ponownie użyte. Takie urządzenia zawierają m.in. złoto, srebro i miedź, które można przywrócić do przemysłowego obiegu. Wyliczenia firmy GoRepair pokazują, że w przeciętnym smartfonie znajduje się m.in. 8,75 g miedzi, 8,31 g kobaltu oraz 0,25 g srebra [2]. Jest tam również złoto - 0,024 g. Aby uzyskać gram tego kruszcu, potrzebne jest 45 urządzeń. Średnia wartość wszystkich pierwiastków zawartych w jednym aparacie wynosi aż 8 zł. Jednak elektrośmieci zawierają także niebezpieczne substancje szkodzące zdrowiu i środowisku. Nie należy dlatego samodzielnie demontować starych urządzeń, gdyż może to prowadzić do uwolnienia toksycznych substancji. Co zatem robić? Warto zacząć od prostych nawyków, m.in. oddawania baterii do specjalnie wyznaczonych punktów zbiórki. Warto pamiętać, że duże sklepy z elektroniką oraz gminy również przyjmują stary sprzęt w wyznaczonych punktach. Także firmy, takie jak Grupa Elemental, ustawiają specjalne, bezpieczne pojemniki przeznaczone do selektywnej zbiórki elektroodpadów.

gospodarka-elektroodpadami

- Pojemniki na elektroodpady są kluczowym elementem infrastruktury do segregacji i recyklingu odpadów elektronicznych. W 2023 roku zrealizowaliśmy pilotażowy program montażu kilkunastu takich kontenerów na terenie Grodziska Mazowieckiego i okolic. Pojemniki są kolorowe i łatwo dostępne dla mieszkańców, co ma zachęcać lokalną społeczność do postawy prośrodowiskowej i segregowania odpadów. Chcemy w ten sposób pokazać, że w wielu polskich gminach znajdują się miejsca, do których można zanieść zalegający w domach sprzęt znaleziony podczas wiosennych porządków - mówi Piotr Żukowski, dyrektor zakładu Terra Recycling z Grupy Elemental w Grodzisku Mazowieckim.

[1] ewastemonitor.info

[2] programczystapolska.pl

Reportaże

Forum