Gospodarka o obiegu zamkniętym dla tworzyw styrenowych

Gospodarka o obiegu zamkniętym…

Rozwiązania w zakresie recyklingu tworzyw styrenowych. Innowacyjne rozwiązania bez konieczności degradacji tworzyw. Tworzywa sztuczne oparte na surowcach odnawialnych.

Właśnie takie rozwiązania obiecuje INEOS Styrolution dzięki nowej gamie produktów przyjaznych środowisku. Ta rodzina produktów styrenowych, zwana INEOS Styrolution ECO, została opracowana specjalnie w celu wspierania gospodarki o obiegu zamkniętym, łącząc w innowacyjny sposób recykling z unikalnymi, wysokowydajnymi właściwościami tworzyw styrenowych. Gama produktów ECO jest wynikiem wysokich kompetencji i zaawansowanej wiedzy firmy INEOS Styrolution w zakresie badań i rozwoju w połączeniu z rozległą współpracą z wiodącymi firmami technologicznymi, z całą Grupą INEOS oraz łańcuchem wartości powiązanych z tworzywami styrenowymi. 

Produkty INEOS Styrolution ECO będą zawierały surowce pozyskane z odpadów pokonsumenckich poddanych recyklingowi mechanicznemu lub chemicznemu oraz materiały oparte na udziale surowców odnawialnych. Te innowacyjne rozwiązania mają na celu zmniejszenie ilości odpadów pokonsumenckich trafiających na wysypiska śmieci, wspieranie recyklingu odpadów pokonsumenckich i efektywne wykorzystanie istniejących zasobów.  

INEOS Styrolution koncentruje się na dwóch sposobach zamknięcia tej pętli: poprzez recykling oraz wykorzystanie surowców ze źródeł odnawialnych. 

Tworzenie najlepszego na świecie ABS z recyklingu 

Terluran ECO, pierwsze w branży produkty ABS z zawartością surowca pochodzącego z mechanicznego recyklingu, są pierwszymi produktami z rodziny ECO. Dwa nowe produkty Terluran ECO GP-22 MR50 i Terluran ECO GP-22 MR70 zawierają odpowiednio 50 i 70 procent surowca pochodzącego ze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE). Materiały o wysokim połysku powierzchni są obecnie dostępne w kolorze czarnym i szarym i przeznaczone są do zastosowań w artykułach gospodarstwa domowego oraz artykułach elektronicznych. 

Te produkty ABS firmy INEOS Styrolution, pochodzące z mechanicznego recyklingu, ustanawiają nowy standard w branży, a właściwości nowego produktu odpowiadają profilowi właściwości mechanicznych odpowiednika pochodzącego całkowicie z surowców nieodnawialnych. 

INEOS Styrolution nawiązuje i rozwija współpracę z wybranymi podmiotami zajmującymi się recyklingiem w celu zwiększenia produkcji nowo opracowanych gatunków ABS pochodzących z recyklingu. Pierwsze takie partnerstwo, podpisane z austriackim przedsiębiorstwem Bage Plastics zajmującym się recyklingiem tworzyw sztucznych, ma na celu wytwarzanie z natychmiastowym skutkiem w skali komercyjnej wysokiej jakości gatunków ABS z zawartością surowca z recyklingu dochodzącą do 70%. INEOS Styrolution połączy surowiec wyselekcjonowany przez firmę Bage Plastics pochodzący z odpadów elektrycznych i elektronicznych i stworzy najwyższej jakości formuły ABS z wsadem z recyklingu.

Usuńmy “jednorazowy” z “jednorazowego użytku”

Jako lekki, trwały, higieniczny i niedrogi, polistyren jest doskonałym wyborem na materiał opakowaniowy do żywności, ponieważ wydłuża okres przydatności do spożycia żywności, zapewniając jej świeżość i bezpieczeństwo. Ze względu na swoje unikalne właściwości chemiczne, polistyren szczególnie dobrze nadaje się do recyklingu.

Aby zmaksymalizować tę nieodłączną wartość i aby nie stracić jej na zawsze, INEOS Styrolution inwestuje w przekształcanie pokonsumenckich odpadów z polistyrenu z powrotem w monomer styrenu poprzez proces zwany depolimeryzacją. Ponieważ ten poddany recyklingowi materiał będzie miał identyczne właściwości jak oryginalny surowiec, może być wykorzystywany do wytwarzania nowych produktów polistyrenowych do najbardziej wymagających zastosowań, w tym do spełnienia surowych wymagań dotyczących kontaktu z żywnością.

Wspólnie z wiodącymi firmami technologicznymi, INEOS Styrolution rewolucjonizuje recykling polistyrenu, budując tym samym gospodarkę cyrkularną dla polistyrenu i zapobiegając jego spalaniu lub składowaniu na wysypiskach.

W kwietniu 2019 r. firma dokonała przełomu, kończąc pierwsze udane próby produkcji pierwotnego polistyrenu z wcześniej zdepolimeryzowanego materiału. Dzięki temu praktycznemu dowodowi, że polistyren nadaje się do recyklingu, firma INEOS Styrolution wyprodukowała pierwsze małe partie chemicznie przetworzonego polistyrenu w swoim zakładzie w Antwerpii i dostarczyła produkt zawierający 50% przetworzonego GPPS firmie Unternehmensgruppe Theo Müller, która jest liderem w produkcji produktów mlecznych. Obecnie Grupa Theo Müller produkuje kubki jogurtowe z materiału pochodzącego z recyklingu. 

Firma INEOS Styrolution ogłosiła również niedawno umowę z firmą Sirap, międzynarodowym liderem w produkcji opakowań do żywności (zwłaszcza pojemników na żywność na bazie XPS), na opracowanie rozwiązań w zakresie opakowań na bazie polistyrenu pochodzącego z chemicznej depolimeryzacji.

Wydajność napędzana naturą

W ramach działań INEOS Styrolution zmierzających do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko i oszczędzania cennych zasobów, firma pracuje nad zaoferowaniem integracji odnawialnych surowców jako zamiennika paliw kopalnych. Firma planuje łączyć surowce odnawialne z surowcami kopalnymi, wykorzystując istniejące procesy i infrastrukturę.

Wiarygodny zewnętrzny podmiot certyfikujący zapewni, że udział procentowy odnawialnych surowców wprowadzanych jako surowiec do produkcji tworzyw sztucznych zostanie przypisany do produktu końcowego. Takie podejście przypisania bio-pochodnych surowców (wykorzystywania surowców odnawialnych) umożliwi łatwe przejście z paliw kopalnych na odnawialne, ponieważ oferuje rozwiązanie typu drop-in.

circular-economy-for-styrenics-01b
Tworzywa styrenowe w gospodarce o obiegu zamkniętym

Nie ma kompromisów w zakresie właściwości tworzyw, nie jest konieczny rozwój produktu, nie trzeba dostosowywać technologii, nie potrzeba nowych zatwierdzeń regulacyjnych. Takie podejście pozwala na tworzenie bardziej zrównoważonych łańcuchów dostaw, przy jednoczesnym zachowaniu już zoptymalizowanej i wysoce wydajnej infrastruktury i procesów.

Dzięki połączeniu najlepszych w swojej klasie technologii recyklingu i wydajności, INEOS Styrolution pomoże urzeczywistnić produkcję najwyższej jakości tworzyw przyjaznych środowisku przyczyniając się do utworzenia gospodarki o obiegu zamkniętym.

Więcej informacji na temat INEOS Styrolution ECO można znaleźć na stronie: www.styrolution-eco.com