Grupa Azoty w prestiżowym indeksie

Grupa Azoty w prestiżowym indeksie
W efekcie półrocznego przeglądu indeksów FTSE w dniu 4 marca Grupa Azoty SA została zakwalifikowana do prestiżowego indeksu FTSE Emerging Markets. Walory spółki będą notowane w tym indeksie począwszy od 23 marca 2015.

- Włączenie walorów Grupy Azoty do indeksu FTSE Emerging Markets jest potwierdzeniem konsekwentnej realizacji strategii w obszarze ekspansji międzynarodowej - powiedział Paweł Jarczewski, prezes zarządu Grupy Azoty. - To awans osiągnięty dzięki naszym dokonaniom na rynkach nawozowo-chemicznych i wyraz globalnych ambicji Grupy.

FTSE Emerging Index jest częścią FTSE Global Equity Index Series (GEIS), który zrzesza duże i średniej kapitalizacji spółki z zaawansowanych i wschodzących rynków. Indeks FTSE Emerging daje inwestorom kompleksową pomoc w pomiarze wydajności najbardziej płynnych spółek na rynkach wschodzących. Należy do niego 911 firm z całego świata, w tym 30 z Europy Środkowo-Wschodniej. Łączna kapitalizacja rynkowa netto indeksu wynosi około 3400 mld dol. Indeksy FTSE notowane są na londyńskiej giełdzie.

- Włączenie spółki do międzynarodowych indeksów FTSE jednoznacznie pozytywnie wpływa na notowania, obroty i rozpoznawalność spółki za granicą - mówi Maciej Marcinowski, analityk Domu Maklerskiego Trigon. - Szacujemy, że około 80 mld dol. aktywów w funduszach ETF jest powiązane z indeksami FTSE, do których wejdzie Grupa Azoty. Zmiany będą miały miejsce po sesji w dniu 20 marca 2015 i oczekujemy ok. 70 mln zł popytu na akcje spółki tego dnia na zamknięciu. Wejście spółki do indeksów FTSE było przez nas oczekiwane, co mogło się przyczynić do wzrostu kursu akcji w ostatnich tygodniach.

Grupa Azoty SA notowana jest jedną z największych polskich spółek giełdowych. Na warszawskiej GPW notowana jest od 2008 roku, w roku 2013 została włączona do nowego indeksu WIG30. Od 2009 roku spółka wchodzi w skład Respect Index, pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej indeksu firm przestrzegających zasad odpowiedzialnego biznesu, a od roku 2013 - indeksu MSCI Emerging Markets.

Czytaj więcej: Chemikalia 188 Giełda 132

Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery acetalowe oraz kaprolaktam,  półprodukty z tworzyw sztucznych
 

Aktualizacja

Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery acetalowe oraz kaprolaktam, półprodukty z tworzyw sztucznych, nawozy mineralne, chemikalia

Polska, 33-101 Tarnów, E. Kwiatkowskiego 8