Grupa G20 zajmie się problemem odpadów z tworzyw sztucznych

Grupa G20 zajmie się problemem…

Ministrowie środowiska z krajów należących do grupy G-20 uzgodnili w niedzielę przyjęcie nowych ram działań mających na celu rozwiązanie problemu odpadów tworzyw sztucznych w morzach i oceanach.

Ministrowie środowiska i energii z G20 spotkali się w ten weekend w Karuizawa w Japonii. Dwudniowe spotkanie poprzedziło szczyt G20, który odbędzie się w Osace w dniach 28-29 czerwca 2019 r.

W trakcie spotkania ministrowie uzgodnili nowe, dobrowolne ramy mające na celu zmniejszenie ilości tworzyw sztucznych przedostających się do środowiska, a także pomoc krajom rozwijającym się w gospodarowaniu odpadami.

Ramy te umożliwią członkom grupy G20 promowanie "kompleksowego podejścia opartego na cyklu życia", aby zapobiegać uwalnianiu tworzyw sztucznych do oceanów i ograniczać ich ilość na drodze współpracy międzynarodowej.

Ministrowie zadeklarowali, że będą składać sprawozdania z postępów prac, a także wymieniać się najlepszymi praktykami, promować innowacje i pobudzać monitoring naukowy i metodologie analityczne. Japoński premier Shinzo Abe powiedział, że chce, aby jego kraj przewodził światu w ograniczaniu ilości odpadów z tworzyw sztucznych, w tym w opracowywaniu produktów biodegradowalnych i innych innowacji.

- Cieszę się, że zarówno my jak i kraje rozwijające się byliśmy w stanie stworzyć szerokie ramy międzynarodowe - powiedział w trakcie konferencji prasowej Yoshiaki Harada, japoński minister środowiska.

Nowe ramy mają na celu ułatwienie dalszych konkretnych działań dotyczących odpadów morskich, po tym jak na szczycie G20 w Hamburgu, który odbył się w 2017 r., przyjęto "Plan działania G20 w sprawie odpadów morskich", o czym pisaliśmy tutaj.

Japonia planuje zorganizować pierwsze spotkanie w nowych ramach tej jesieni, kiedy to ministrowe środowiska grupy G20 spotkają się w ramach "Dialogu na temat efektywnego gospodarowania zasobami".

G20 to grupa 19 państw oraz Unia Europejska, której celem jest dyskusja nad wspólną polityką finansową. Członkowie spotykają się raz do roku, a ich reprezentantami są ministrowie finansów. Z zasady należą do niej najbogatsze państwa na świecie, jednak reprezentację w G20 ma też kilka krajów niemieszczących się w rzeczywistej pierwszej dwudziestce większości rankingów gospodarczych, natomiast nie posiada jej kilka krajów rzeczywiście się do niej zaliczających.

Jacek Leszczyński