Grupa Inco Veritas: nowe opakowania i 2 mln zł kary

Grupa Inco Veritas: nowe opakowania i 2 mln zł kary
Zakład Grupy Inco Veritas w Koniecpolu wprowadził do swojej oferty nową rodzinę opakowań z tworzyw sztucznych”. Seria nazwana „K” przeznaczona jest do produktów chemii gospodarczej.

Atrakcyjny design butelek pozwala na ich zastosowanie do wielu różnorodnych artykułów tego segmentu rynku: płynów i żeli do prania, płynów do płukania tkanin, płynów do kąpieli, a także preparatów do mycia naczyń. Rodzina butelek „K” składa się z trzech wielkości: 1,5 litra, 2 litrów oraz 3 litrów. Gamę dostępnych opakowań poszerza dodatkowo możliwość wykonania butelek z polietylenu w różnych wybarwieniach, także z przezroczystym wskaźnikiem poziomu zawartości, jak również z polipropylenu.

Butelki z rodziny „K” mogą być wytwarzane w wersji przystosowanej do nakrętek typu Flesz lub dwuczęściowych nakrętek z lejkiem, co znacznie wzbogaca zakres aplikacji, do których te opakowania mogą być stosowane.

Inco Veritas


W kontekście całej Grupy Inco – Veritas trzeba też wspomnieć, że – jak poinformował Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - przez 10 lat ustalała z dystrybutorami chemii gospodarczej i nawozów ogrodniczych minimalne ceny odsprzedaży swoich produktów. Oznacza to nic innego jak tylko zmowę rynkową. Jedną tylko z praktyk stosowanych przez przedsiębiorcę było zobowiązanie dystrybutorów chemii gospodarczej do stosowania ustalonych przez niego cen hurtowych. Nie mogli oni odsprzedawać towarów taniej niż ustalił to producent. Praktyka trwała w latach 2000-2010.

W trakcie postępowania Inco - Veritas aktywnie współpracował z UOKiK w ramach programu leniency, dzięki czemu uzyskał znaczną redukcję sankcji finansowej. Ostatecznie wyniosła ona ponad 2 mln zł. Przedsiębiorca będzie musiał również zapłacić karę pieniężną za utrudnianie kontroli UOKiK.

Od redakcji:
Już po opublikowaniu tekstu otrzymaliśmy pismo od dyrektora zakładu produkcyjnego Inco Veritas w Koniecpolu Wojciecha Garbacika. Podkreślał on, choć naszym zdaniem w tekście nie jest to sugerowane, że kara UOKIK została nałożona bez związku z działalnością firmy w obszarze opakowań i zakład opakowaniowy oraz ta część firmowej aktywności skupiona wokół pojemników z tworzyw sztucznych nie były w nią w jakikolwiek sposób uwikłane. Co jest rzecz jasna prawdą.

Oczywiście Inco Veritas, zgodnie ze zwyczajem, odwołał się do sądu od nałożonej przez UOKIK kary. Obowiązek zapłaty przez firmę ewentualnej kary będzie nałożony dopiero po zakończeniu postępowania przed właściwym sądem. Oczywiście nastąpi to wtedy, gdy sąd podtrzyma decyzję UOKiK.