Guardian będzie produkował w Polsce części z tworzyw do samochodów

Amerykańska firma Guardian Automotive Poland rozwija swoją działalność w Polsce. Koncern zainwestuje co najmniej 85,5 mln zł w budowę fabryki w Bolesławcu. Na Dolnym Śląsku powstawać będą elementy z tworzyw sztucznych przeznaczone do samochodów.

Fabryka stanie na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Prace przy budowie rozpoczną się w tym roku. Guardian Automotive jest jednym ze 100 największych dostawców szkła samochodowego i światowym liderem w produkcji szkła i produktów wykończeniowych karoserii samochodowych. Swoje produkty projektuje i wytwarza w ponad dwudziestu ośrodkach na całym świecie. Fabryka w Bolesławcu jest drugim projektem inwestycyjnym grupy Guardian Industries w Polsce - koncern ma już hutę szkła w Częstochowie. Planowane zatrudnienie w bolesławieckim zakładzie wynosić będzie 240 osób.

Dla podniesienia jakości swojego procesu produkcyjnego koncern opracował technologię, która umożliwiła mu stworzenie alternatywy dla konwencjonalnego procesu formowania metodą wtryskową wykorzystywanego przy produkcji elementów tworzywowych do samochodów.

Wiąże się ona z wykorzystaniem urządzeń termoformujących i obrabiarek CNC. Ma przynieść korzyść tym firmom z branży samochodowej, które koncentrują się na pojazdach specjalnych oraz tym produkującym pojazdy w krótkich i średnich seriach. Do tej pory dla takich producentów - ze względu małe partie ich produkcji – tradycyjne formowanie wtryskowe i malowanie było nieopłacalne.

W nowym procesie arkusz tworzywa sztucznego laminowany powłoką farby układany jest na ramie, która jest wsuwana do pieca. Tworzywo sztuczne jest podgrzewane, aż stanie się giętkie. Dające się kształtować tworzywo jest wsysane do formy, studzone i powstaje żądana część. Nadmiar materiału z wykończonej części jest obcinany przez obrabiarkę CNC. Jak przekonują przedstawiciele koncernu działania te wynikają z nadrzędnego celu Guardiana, zmierzającego do uproszczenia łańcucha dostaw, zorientowanego na skrócenie czasu realizacji zamówień, poprawę procesu technologicznego oraz jakości. Konsolidacja procesów formowania termicznego, laminowana i wytłaczania, umożliwiająca uzyskiwanie produktów o trwale wysokiej jakości ma przynosić klientom firmy liczne profity. Poprzez zastosowanie tej metody można uzyskać krótszy czas realizacji zamówień, zmniejszenie poziomów zapasów oraz poprawę sytuacji w całym łańcuchu dostaw.Leszeknakonieczny
Leszeknakonieczny

Wysłany: 2009-04-02 14:59:46

"Dające się kształtować tworzywo jest następnie formowane podciśnieniowo, studzone i wtryskiwane do formy, z której otrzymuje się żądaną część." tak napisaliście. ;} Zajmuję się termoformowaniem próżniowym, ale to co tu napisaliście nie bardzo mieści mi się w głowie.

Anonymous Anonymous

Wysłany: 2009-04-03 08:52:49

Fragment sprawił również duże kłopotów samej firmie Guardian, która opisując technologię pisze o niej właśnie tak