Indie trzecim przetwórcą tworzyw na świecie

Indie trzecim przetwórcą tworzyw na świecie
Rynek tworzyw sztucznych w Indiach dalej będzie rósł. W ciągu czterech najbliższych lat jego wartość podniesie się z 19 mld euro do prawie 32 mld euro.

Z raportu międzynarodowej agencji Catalyst Corporate Finance wynika, że obecne zużycie tworzyw sztucznych w Indiach wynosi 12,5 mln ton. Tym samym Indie stają się trzecim największym na świecie użytkownikiem tworzyw. Lepsze wyniki notują tylko Stany Zjednoczone (39 mln ton rocznie) i Chiny (37,5 mln ton). Europejski lider Niemcy może pochwalić się wynikiem ok. 11,5 mln ton.

Mimo bardzo szybkiego rocznego wzrostu, osiągającego poziom 14 proc., zużycie tworzyw na głowę mieszkańca jest w państwie, będącym niegdyś perłą brytyjskiej korony, bardzo słabe. Wynosi ledwie 5 kg na osobę, przy światowej średniej 26 kg na osobę. To pokazuje, że aby dojść do nasycenia, trzeba przebyć jeszcze ogromną drogę.

Pomimo wywołanego globalną recesją spowolnienia oraz niekorzystnego kursu wymiany rupii w stosunku do dolara, sytuacja w hinduskich przetwórstwie ustabilizowała się, a popyt jest mocniejszy niż w okresie 2010 – 2011.

Autorzy raportu zauważają, że w najbliższym latach możliwa jest nienotowana wcześniej aktywność hinduskich firm w zakresie fuzji i przejęć realizowanych w Europie, na Bliskim Wschodzie i Stanach Zjednoczonych.

Czytaj więcej: Ze świata 315 Rynek 828