Ineos poszuka gazu łupkowego w Szkocji

Ineos poszuka gazu łupkowego…
Koncern Ineos poinformował o nabyciu 51 proc. udziałów w licencji na wydobycie gazu łupkowego PEDL 133 (Petroleum Exploration and Development Licence), która obejmuje 329 km kw. w szkockim regionie Midland Valley. Na tym obszarze znajduje się m.in. należąca do Ineos rafineria i kompleks petrochemiczny Grangemouth.

Udziały w licencji spółka Ineos Upstream nabyła od BG Group, nie są jednak znane szczegóły finansowe transakcji. Pozostałe udziały należą do spółki wydobywczej Dart Energy.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z zakupu 51 proc. udziałów w licencji PEDL 133 na wydobywanie gazu łupkowego - powiedział Gary Haywood, szef Ineos Upstream. - W ostatnich latach nasza spółka zbudowała w tym sektorze zespół specjalistów, wielu z nich to eksperci, którzy zdobyli doświadczenie w wydobywaniu gazu łupkowego w USA. Dzięki temu dysponujemy doskonałymi zasobami do prowadzenia wydobycia.

Koncern Ineos jest również zaangażowany w warty 600 mln dol. projekt sprowadzania etanu z amerykańskich łupków do kompleksów petrochemicznych zlokalizowanych na terenie Szkocji i Norwegii.

- Nowa inicjatywa to logiczna konsekwencja naszych poprzednich wyborów - dodaje Haywood. - Jesteśmy jedną z niewielu firm, które mogą używać gaz łupkowy zarówno jako paliwo, jak i surowiec. Dzięki naszym licznym aktywom na terenie Wielkiej Brytanii, zdolnościom w zakresie przetwórstwa ropy i gazu oraz wysokim standardom w zakresie ekologii i BHP, jesteśmy w stanie zostać czołowym graczem w branży gazowej na krajowym rynku.

Czytaj więcej: Gaz 22 Poliolefiny 92