Innovia Films i Gerresheimer na targach interpack 2008

Innovia Films i Gerresheimer…
Zakończone dwa tygodnie temu targi interpack 2008 w niemieckim Düsseldorfie były miejscem premierowych pokazów wielu produktów i technologii, które branża opakowaniowa będzie adaptować na swoje potrzeby przez najbliższy czas. Swoje innowacje zaprezentowały m.in. dwa liczące się światowe koncerny, których produkty i osiągnięcia trafiają również na polski rynek: Innovia Films oraz Gerresheimer.

Innovia Films pokazała jedną z ciekawszych targowych nowości, czyli folię NatureFlex NVR. NatureFlex jest jedną z najlepszych biodegradowalnych i kompostowalnych folii, które w ostatnim czasie pojawiły się na światowym rynku. Jest wysoce elastyczna i idealnie nadaje się do opakowań i etykiet.

NVR NatureFlex należy do drugiego pokolenia kompostowalnych i biodegradowalnych folii Innovia Films, razem z takimi produktami jak NatureFlex NVS and NatureFlex NM. Stworzona została specjalnie po to, by zapewnić wzmocnioną jakość druku i wysoką chłonność. To co wyróżnia te folie, to fakt, że są one są sztywniejsze i bardziej orientowane niż wiele innych biopolimerowych folii obecnych na rynku. Cechują się one wysokim stopniem połysku i transparentności. Nadają się do stosowania na maszynach pakujących typu VFFS i HFFS, do opakowań skrętnych, do maszyn owijających i do produkcji torebek.

Z kolei niemiecki Gerresheimer zademonstrował innowacyjną technikę etykietowania szklanych opakowań przeznaczonych dla przemysłu farmaceutycznego.

To co przesądza o nowoczesności pokazanego na targach projektu, to możliwość wykonania oznaczenia o wielkości zaledwie 1 mm kwadratowego, które zapewnia, że typ i pochodzenie szklanego opakowania jest możliwe do zidentyfikowania na każdym etapie jego stosowania.

Dla światowego rynku farmaceutycznego i opakowaniowego jest to niebagatelny krok naprzód w zakresie bezpieczeństwa produktu.

Jak to działa? Nanoszenie całkowicie nowych i nieusuwalnych oznaczeń, etykiet np. na szklanych i wstępnie napełnianych strzykawkach i wielu innych szklanych opakowaniach możliwe jest do przeprowadzenia za pomocą odpowiedniego lasera kodującego. Dla ludzkiego oka oznaczenie produktu jest prawie niewidoczne. Odszyfrowanie jest możliwe jedynie przy pomocy specjalnych skanerów.

Tego typu cyfrowe znakowanie pozwala jednak dokładnie śledzić drogę jaką pokonuje opakowanie, a także przenoszoną w nim zawartość.