Innowacje w sposobach wielokrotnego zamykania opakowań

Światowe trendy jeśli chodzi o pakowanie produktów w torebki foliowe zmieniają się bardzo szybko. W ostatnim czasie często spotykanym zadaniem jest formowanie opakowań do wielokrotnego zamykania.

Rozwiązanie tego problemu polega na formowaniu torebek w oparciu o dwa układy zgrzewania. Pierwszy z nich składa się ze wspólnego zgrzewu, który nie tylko zapewnia opakowaniu szczelność, ale także bezpieczeństwo - nie ma tu bowiem dostępu do zawartości opakowania bez mechanicznego uszkodzenia zgrzewu.

Drugi system składa się z kolei z różnych elementów aplikowanych do opakowania i pozwalających na zamknięcie torebki po rozerwaniu pierwszego zgrzewu. Specjalnym przykładem użycia drugiego sposobu zgrzewania jest szczelny zgrzew zapewniający bezpieczeństwo opakowania z możliwością ponownego zamknięcia. Wyposażone w nie opakowanie nie może być otwarte po raz pierwszy bez widocznego uszkodzenia.

Przykładem tego typu systemu systemem jest np. użycie zakręcanego korka. Obecnie wielu producentów oferuje odbiorcom różne kombinacje torebek foliowych takich jak klasyczne "poduszki", torebki stojące, torebki stojące ze zgrzanymi krawędziami, doypack, bloki, torebki foliowe z nakrętką i różne systemy wielokrotnego zamykania.

Najczęściej spotykanymi systemami wielokrotnego zamykania są zamykanie strunowe znajdujące swoje zastosowanie w torebkach typu "poduszki", torebkach stojących, torebkach stojących ze zgrzanymi krawędziami oraz doypackach. Inne rodzaje systemów wielokrotnego zamykania to zamykanie taśmą dwustronnie przylepną dla torebek foliowych z nakrętką i zamykanie nakrętką dla doypacków. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem jest zamykanie etykietą. Ten sposób można znaleźć w bardzo wielu typach opakowań, m.in. w torebkach "poduszkach", torebkach stojących, torebkach stojących ze zgrzanymi krawędziami i tzw. blokach.

Jeśli chodzi o zamykania strunowe to od niedawna na rynku pojawiły się już udoskonalone systemy zamykania strunowego. Dla przykładu taką innowację wprowadziła firma Velteko. Dokonany przez nią rozwój aplikacji doprowadził do powstania aplikatora struny do opakowań typu poduszki, torebek stojących oraz torebek stojących ze zgrzanymi krawędziami, z użyciem zgrzewu poprzecznego i do opakowań doypack z użyciem zgrzewu wzdłużnego.