Innowacyjna folia partnera firmy Ecoplastic Polska

Brytyjska firma Symphony Environmental wprowadziła na globalny rynek pierwszą na świecie degradowalną wielowarstwową i z pokryciem aluminiowym folię opakowaniową z tworzywa sztucznego, bazującą na dodatku d2w tego samego koncernu.

Folia powstała specjalnie dla przedsiębiorstwa Barcel, którego flagowym produktem są różnego rodzaju przekąski. - Jest to wielkie osiągnięcie i w tej chwili jesteśmy jedynym producentem na świecie, który jest w stanie zaoferować tego rodzaju technologię - powiedział Michael Laurier, dyrektor zarządzający Symphony Environmental.

Nowy produkt to w stu procentach degradowalna metalizowana folia. Powstała w celu lepszego utrzymania i przedłużenia okresu użytkowania produktu w skład opakowania, którego wchodzi. W porównaniu z wcześniejszymi materiałami używanymi do takich opakowań zapewnia im jednak całkowitą degradację. Wcześniej było to niemożliwe.

Nowoczesna folia łączy trzy oddzielne warstwy: dwie zewnętrzne polipropylenowe i wewnętrzną polietylenową, która działa jak spoiwo. Delikatna powłoka aluminiowa będzie rozkładała się razem z tworzywem i dołączy do naturalnie istniejącego w środowisku aluminium.

d2w to powodujące oksy-biodegradację tworzyw sztucznych dodatki. Istota ich działania polega na wspomaganiu i przyspieszaniu naturalnie zachodzącego procesu degradacji.

Technologia bazująca na niewielkich ilościach d2w dodawanego podczas konwencjonalnego procesu produkcyjnego zmienia całkowicie charakterystykę rozkładu produktu finalnego. Raz wystawiony na światło, poddany działaniu temperatury lub innych czynników fizyko - chemicznych produkt zaczyna ulegać procesowi samodegradacji, a dalsza ekspozycja na te czynniki proces ten przyspiesza. Gama produktów określona mianem oksy-biodegradowalnych ulega rozpadowi w każdych warunkach, bez znaczenia jaki czynnik ten rozpad zainicjował. Może to być utlenianie, jak i rozkład przez grzyby i bakterie.

W naszym kraju partnerem koncernu Symphony Environmental i sprzedawcą d2w jest spółka Ecoplastic Polska.

Czytaj więcej: Folia 291 Nowości 239

brak
 

Dodatki do produkcji oksybiodegradowalnych (oxobiodegradable) miękkich i półsztywnych tworzyw sztucznych, pro-degradanty, dodatki antybakteryjne, antygrzybiczne, antyalgowe w każdej postaci

Polska