Innowacyjne rozwiązania BASF dla branży opakowań

Cztery zapory dla praktycznie wszystkich rodzajów opakowań
– „Do celów testowych kartony, papier oraz folie pokryto materiałami BASF. Pomiary wykazały, że znacznie opóźniło to przenikanie pozostałości olejów mineralnych. Zmierzone czasy przekraczają przyjęte powszechnie okresy przydatności do spożycia produktów żywnościowych, które są pakowane w takie materiały” – mówi Heiko Diehl, członek Packaging Network Team firmy BASF. Firma oferuje branży opakowań surowce do powlekania zaporowego dla praktycznie wszystkich rodzajów opakowań oraz powszechnie stosowanych procesów produkcyjnych.

Ultramid®, poliamid firmy BASF, który jest obecnie wykorzystywany między innymi w nieprzepuszczających tlenu i wytrzymałych wielowarstwowych foliach do pakowania mięsa, wędlin i sera, nadaje się zarówno jako powłoka zaporowa w opakowaniach kartonowych, jak i jako część składowa opakowania wewnętrznego. Także wodna dyspersja Epotal® A 816 nadaje się do pokrywania folii, a tym samym jako zapora w opakowaniu wewnętrznym.

Dla powlekania papieru i tektury dostępne są także specjalnie opracowane emulsje akrylowe na bazie wody. W skali laboratoryjnej i pilotażowej powlekano tymi produktami papier i tekturę różnej jakości. Dawało to bardzo dobre efekty zaporowe przeciw olejom mineralnym. Dodatkowo, nowe dyspersje stanowią zaporę dla naturalnych tłuszczów i olejów oraz substancji aromatycznych. Przygotowywane jest badanie tych produktów na skalę przemysłową. Dopasowane do procesu produkcji dyspersje akrylatowe sprawiają, że rozwiązania są łatwe do wdrożenia przy wykorzystaniu istniejących technologii.

Ecovio® FS Paper jest biodegradowalnym tworzywem sztucznym, z którego można wytwarzać powłoki, nadające się zarówno do kartonów, jak i biodegradowalnych opakowań z folii. Ecovio FS Paper spełnia wymagania normy europejskiej EN 13432 dla opakowań kompostowalnych i stanowi alternatywny do recyklingu sposób pozbywania się certyfikowanych opakowań z papieru i tektury.

Gazety są głównym źródłem olejów mineralnych w makulaturze
Jako główne źródło olejów mineralnych szwajcarscy naukowcy zidentyfikowali barwniki zawierające rozpuszczalniki, używane w druku offsetowym. Niewielka ich część pochodzi z farb drukarskich, którymi drukowane są kartony z żywnością. Największa część olejów mineralnych pochodzi z papieru ze starych gazet, który jest przede wszystkim wykorzystywany do produkcji tektury z odzysku.

Pod marką Joncryl® firma BASF oferuje już dzisiaj dla branży poligraficznej spoiwa wodne, niezawierające olejów mineralnych, które nadają się do druku fleksograficznego, na przykład na opakowaniach. Ponadto przy zastosowaniu spoiwa Joncryl® opracowano technologię tzw. druku fleksograficznego na mokro, dzięki której już teraz w Wielkiej Brytanii i Włoszech krajowe dzienniki drukowane są bez użycia oleju mineralnego.


brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska