Inovyn zamyka produkcję PVC w Schkopau

Inovyn zamyka produkcję PVC w Schkopau
Przedstawicie Inovyn, spółki joint venture koncernów Ineos i Solvay, poinformowali w mijającym tygodniu, iż produkcja polichlorku winylu w zakładach w niemieckiej miejscowości Schkopau nie zostanie wznowiona, a zakłady zostaną zamknięte. Produkcja w Schkopau była zawieszona od 31 grudnia 2014 roku wraz z wygaśnięciem kontraktu na dostawy VCM z koncernem Dow. Od tamtego czasu obie strony negocjowały warunki nowego kontraktu, jednak zakończyły się one niepowodzeniem.

- Niemożność zawarcia długoterminowego kontraktu z Dow na konkurencyjnych warunkach jest dla nas bardzo rozczarowująca - powiedział Jeff Seed, dyrektor zarządzający zakładów w Schkopau. - Bez tego kontraktu produkcja w Schkopau przestaje być ekonomicznie opłacalna i nie ma dla nas innego wyjścia, jak zamknięcie fabryki. Jest to nieunikniona i bardzo nieprzyjemna wiadomość dla naszych pracowników i partnerów.

Przedstawiciele Inovyn zapewnili, że nie ma niebezpieczeństwa zaprzestania dostaw do klientów wcześniej zaopatrywanych z zakładów w Schkopau. Zakontraktowany surowiec będzie do nich trafiać z innych zakładów produkcyjnych. W chwili obecnie Inovyn posiada na terenie Europy 18 fabryk, z czego osiem wytwarza PVC (Jemeppe, Belgia; Tavaux, Francja; Rheinberg i Schkopau, Niemcy; Porsgrunn, Norwegia; Martorell, Hiszpania; Stenungsund, Szwecja; Newton Aycliffe, Wielka Brytania).

Spółka joint venture Inovyn została utworzona 1 lipca br. na mocy porozumienia między koncernem Ineos i Solvay. Jest jednym z trzech największych producentów polichlorku winylu na świecie. Łączna roczna produkcja związków winylowych ogólnego stosowania i specjalistycznych, jak również pochodnych chloru i chloroalkaliów przekracza 40 mln ton. Roczne przychody firmy zatrudniającej 4,3 tys. osób przekraczają 3,5 mld euro.