Inwestycje firm Awax Plast i Agrotex International

Dwie firmy z branży tworzyw sztucznych i opakowań znalazły się w gronie nowych inwestorów Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Obydwie zbudują w strefie nowe fabryki i zainwestują łącznie 9 mln zł.

Inwestorami będą takie górnośląskie spółki jak Awax Plast oraz Agrotex International. Ich zakłady powstaną w Żorach.

Awax Plast zainwestuje co najmniej 6 mln zł i zatrudni ok. 30 osób. Firma wytwarza detale z tworzyw sztucznych, m.in. elementy wykończenia okien i mebli. Specjalizuje się głównie w produkcji elementów do szklenia oraz produkcji okien drewnianych, PVC i aluminiowych. Asortyment jej wyrobów obejmuje m.in. podkładki dystansowe, wyrównawcze, zaślepki, kości zgrzewne.

Najważniejsza część tego asortymentu, czyli podkładki dystansowe przeznaczone są do szklenia okien drewnianych, PVC oraz aluminiowych. Ich zadaniem jest prawidłowe klinowanie szyby w ramie okiennej. Utrzymują odpowiedni dystans pomiędzy ramą a szybą. Wykonane są z tworzyw sztucznych, a dokładnie polipropylenu.

Podkładki wyrównawcze, to z kolei przedmioty powstałe z bogatszej gamy tworzyw. Do ich wytworzenia używa się bowiem polistyrenu, polietylenu oraz polipropylenu. Służą do wyrównania wrębu odwodnieniowego w systemach okiennych PVC. Posiadają wzdłużne użebrowanie, co zapewnia swobodny przepływ wody pod podkładką.

Trzecia z grup produktowych firmy, czyli zaślepki powstają przy użyciu tworzyw sztucznych, konkretnie PS, modyfikowanych specjalnymi dodatkami, które zabezpieczają element przed warunkami atmosferycznymi i promieniowaniem UV.

Druga z firm inwestujących w KSSE - Agrotex International specjalizuje się w produkcji opakowań spożywczych z tworzyw sztucznych. Zatrudni w Żorach 14 osób, a jej inwestycja pochłonie prawie 3 mln zł.

Firma wykonuje m.in. worki raszlowe etykietowane, również z etykietą klejoną na gorąco. Etykieta umożliwia zastosowanie takiego worka do celów marketingowych. Warto bowiem wiedzieć, że etykietowane worki raszlowe są nie tylko odpowiednimi opakowaniami do warzyw i owoców, ale dają również możliwość umieszczenia estetycznej reklamy o relatywnie dużej powierzchni.

Firma oferuje ponadto maszyny do pakowania warzyw i owoców. Chodzi o sprzęt w postaci zszywarek do wspomnianych worków raszlowych, maszyn klipsujących do pakowania w rękaw siatkowy oraz maszyn do siatkowania. W zależności od modelu poszczególnych urządzeń są one w stanie osiągnąć wydajność procesu pakowania od 300 do 1800 opakowań na godzinę.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna to największa z 14 polskich stref ekonomicznych. Obejmuje ok. 1,2 tys. ha terenu. Dwie wspomniane firmy ulokują swoje fabryki na obszarze ok. 1 ha, więc powierzchniowo będą to inwestycje dość skromne. Łącznie w KSSE inwestorzy stworzyli już lub zadeklarowali stworzenie blisko 35 tys. nowych miejsc pracy, inwestując ponad 4,1 mld euro.

Czytaj więcej: Inwestycje 714