Jak fabryka sprzętu AGD wykorzystuje wielkoformatową drukarkę 3D Stratasys F770

Jak fabryka sprzętu AGD wykorzystuje…

Sub-Zero to amerykański producent wysokiej jakości sprzętu AGD. Od niedawna firma korzysta z wielkogabarytowej drukarki 3D Stratasys F770 do wytwarzania prototypowych wersji produktów, zamiast korzystać z outsourcingu. Dowiedz się, jak ta decyzja wpłynęła na finanse i szybkość produkcji fabryki. 

Firma Sub-Zero jest znana z produkcji wysokiej klasy, luksusowych sprzętów gospodarstwa domowego, przede wszystkim lodówek, zamrażarek, zmywarek i chłodziarek do wina. Fabryka producenta dysponuje topowymi maszynami produkcyjnymi, obrabiarkami, frezarkami, prasami krawędziowymi, a także specjalnymi maszynami służącymi do formowania blach. Nowy produkt powstaje tou średnio co 6 tygodni. 

Niekorzystny outsourcing druku 3D

Aby na bieżąco testować rozwiązania, obecne w firmie drukarki 3D niemal bez żadnej przerwy wytwarzają prototypyu poszczególnych części i urządzeń. Przygotowanie prototypów wielkoformatowych części było do tej pory realizowane za pomocą drukarki 3D Stratasys Fortus 900mc o obszarze roboczym wynoszącym 914 x 610 x 914 mm. Niestety, takie rozwiązanie dodatkowo obciążało maszynę, która jest przeznaczona do przemysłowego wytwarzania z konstrukcyjnych materiałów PC-ABS, Nylon CF, Ultem lub Antero. Z tego powodu wydruki często były zlecane zewnętrznym firmom, co wydłużało proces pracy nad produktem i wiązało się z dużymi kosztami. Wielokrotnie konstruktorzy drukowali element w kilku częściach, a następnie łączyli wydruki, co również niekorzystnie wpływało na czas pracy nad produktem. 

drukarka-f770

Jakie są możliwości wielkogabarytowej drukarki 3D? 

Rozwiązaniem problemu był zakup wielkogabarytowej drukarki 3D Stratasys F770. Jest to maszyna, która oferuje największy w ofercie Stratasys rozmiar pola roboczego w osi X - aż 1000 mm. W modelu wykorzystano patenty technologiczne znane z serii Stratasys F123, dzięki którym duże obiekty mogą być drukowane bez ryzyka uszkodzenia modelu spowodowanego skurczem materiału. Niezawodne wytwarzanie obiektów o długości do 1 metra jest możliwe dzięki m.in.:

  • zaawansowanemu systemowi czujników kontrolujących pracę,
  • komorze roboczej ze szczelnym zamykaniem i podgrzewaniem,
  • serwonapędom, które sterują ruchem dwóch ekstruderów,
  • zastosowaniu rozpuszczalnego materiału podporowego, który osłania model i pozwala na większą dokładność wymiarową. 

Obszar roboczy o powierzchni 1000 x 610 x 610 mm bardzo dobrze sprawdza się w fabryce sprzętu gospodarstwa domowego - pozwala z powodzeniem drukować wielkoformatowe prototypy w jednym procesie, a inżynierowie w tym czasie mogą zająć się innymi zadaniami. 

- Duże jest zawsze lepsze – możesz wykonać sporo małych części na dużej maszynie, ale nigdy nie będziesz mógł wykonać dużych części na małej maszynie - zauważa Doug Steindl, kierownik działu rozwoju produktu w Sub-Zero Group. 

Jakie są korzyści zastosowania wielkogabarytowej drukarki 3D? 

Zastosowanie wielkogabarytowej drukarki 3D Stratasys F770 zwiększyło możliwości produkcyjne firmy, dzięki czemu produkt może być dostarczony na rynek szybciej. Firma Sub-Zero oszacowała, że ta inwestycja pozwoli zaoszczędzić od 30 do 40% kosztów, które wcześniej były przeznaczane na outsourcing druku 3D. 

wydruk-3d-sub-zero

Doug Steindl podkreślił, że firma Sub-Zero już od 20 lat z powodzeniem korzysta z drukarek 3D firmy Stratasys. Ocenił, że są to niezawodne produkty nawet pomimo tego, że firma bardzo mocno je eksploatuje - “Pracujemy ciężko – mam na myśli to, że te maszyny nigdy nie stoją bez drukowania dłużej niż 12 godzin. Mam pewność, że Stratasys F770 będzie równie dobrze działać”.

Drukarki 3D Staratasys są dostępne w oferice firmy CadXpert, która jest jej oficjalnym  dystrybutorem tej marki i jako pierwsza firma w Polsce posiada prestiżowy certyfikat Stratasys Platinum Partner.


Czytaj więcej:
Druk 3D 221

CadXpert to autoryzowany dystrybutor Stratasys/MakerBot
 

CadXpert to autoryzowany dystrybutor Stratasys/MakerBot oraz Formlabs. Oferujemy drukarki 3D, skanery 3D i usługi drukowania 3D w 5 technologiach.

Polska

Reportaże

Forum