Jak zredukować zużycie energii przez wtryskarki w sposób zrównoważony?

Jak zredukować zużycie energii…

Gwałtownie rosnące ceny energii stawiają przetwórców tworzyw sztucznych przed ogromnymi wyzwaniami, gdyż kosztów tych nie można przenosić na klientów. Oszczędzanie energii to klucz do zapewnienia konkurencyjności. Dostosowane do potrzeb pakiety wydajnościowe producenta wtryskarek i rozwiązań systemowych Engel wspierają poczynania klientów obniżających zużycie energii.

Korzystając z wieloletniego doświadczenia, w procesie optymalizacji zużycia energii Engel analizuje nie tylko możliwości wtryskarki, ale całego gniazda produkcyjnego. Łącząc proces termostatowania i inteligentną komunikację między urządzeniami z inteligentnym sterowaniem procesem produkcyjnym, zarządzamy wydajnością całego gniazda produkcyjnego. W konsekwencji pozwala to na zmniejszenie zużycia energii i emisji CO2 przez wtryskarkę nawet o 67%. Jest to oczywiście uzależnione od rodzaju aplikacji i wtryskarki. Dodatkowo koniecznie należy wziąć pod uwagę inne ograniczenia techniczne, takie jak wymagania dotyczące precyzji czy dostępności powierzchni.

Czynnik wpływający na wydajność nr 1: wtryskarka

Wybierając nową wtryskarkę uwagę kieruje się na technologię napędu. Engel razem z przetwórcą analizuje wymagania, które trzeba spełnić przy wytwarzaniu danego produktu, aby znaleźć najlepszy stosunek zużycia energii do wydajności maszyny. Decydująca jest moc całkowita. Aby zapobiec stratom energii, Engel stawia m.in. na serwonapędy i konsekwentną izolację cylindrów wtryskowych. Wszystkie maszyny Engel - od serwohydraulicznych, przez hybrydowe, aż po całkowicie elektryczne - należą do najwydajniejszych wtryskarek na rynku w danym rozmiarze i w danej klasie mocy.

Ważnym elementem wszystkich pakietów wydajnościowych są narzędzia ecograph plus i ecobalance, gdyż to właśnie możliwość skutecznej analizy i szeroko pojęta transparentność stanowi podstawę optymalizacji energooszczędności. W wersji rozszerzonej ecograph mierzy zużycie energii wszystkich podzespołów instalacji - łącznie z urządzeniami peryferyjnymi i gorącymi kanałami - i prezentuje je w przejrzystej formie operatorowi maszyny. Na podstawie tych wartości ecobalance rozdziela dla danej maszyny lub jednostki produkcyjnej zdefiniowaną moc całkowitą na cały cykl wtryskiwania w zależności od potrzeb. W ten sposób można uniknąć skoków zużycia energii, co zawsze wiąże się z kosztownym ryzykiem finansowym.

Wszystkie pakiety są dostępne z nowymi wtryskarkami, ale można je z powodzeniem zastosować w przypadku wcześniej zakupionych wtryskarkach z serii e-motion, e-mac, victory i duo od generacji jednostki sterującej CC300.

produkte-servomotor

Czynnik wpływający na wydajność nr 2: termostatowanie

Termostatowanie formy jest odpowiedzialne za prawie 40% całkowitego zużycia energii jednostki produkcyjnej. Proces ten ma tym samym z dużą przewagą największy wpływ na zużycie energii podczas wtryskiwania. Dlatego od ponad 10 lat Engel intensywnie zajmuje się kwestią termostatowania i stworzył własny program produktów. Wszystkie wtryskarki w pakietach wydajnościowych są wyposażone w e-flomo i e-temp.

Bezobsługowe rozdzielacze wody termostatowanej e-flomo monitorują przepływ, ciśnienie, temperaturę i różnicę temperatur. Pomagają wykluczyć negatywne czynniki, by zapewnić stale wysoką jakość detali.

Termostaty typu e-temp są zintegrowane ze sterownikiem CC300 wtryskarki przez OPC UA. Umożliwia to automatyczne dopasowanie prędkości obrotowej pomp wody termostatowanej do rzeczywistych potrzeb, co ma bezpośredni wpływ na bilans energetyczny. Aby ograniczyć liczbę termostatów, Engel oferuje urządzenia e-temp także w wersji XL.

produkte-kniehebel-konstruktion

Czynnik wpływający na wydajność nr 3: cyfryzacja

Inteligentne systemy asystenckie wspierają przetwórców w wykorzystywaniu pełnego potencjału wtryskarki. iQ flow control to system asystencki, który Engel zaprojektował specjalnie na potrzeby optymalizacji procesów termostatowania i na stałe włączył do swoich pakietów wydajnościowych. Na podstawie wartości zmierzonych przez e-flomo w zależności od dokonanego wyboru oprogramowanie aktywnie reguluje przepływ lub różnicę temperatur we wszystkich obiegach. W ten sposób warunki termiczne pozostają stałe nawet przy wahaniach w systemie. Wynikiem jest bardzo wysoka powtarzalność, a ponadto minimalne zużycie wody chłodzącej i energii.

Podsumowując, korzyści płynące z połączenia wszystkich działań i zastosowanych narzędzi takich jak wtryskarki, termostatowanie i rozwiązania cyfrowe dają konkretny efekt optymalizacyjny. Oprócz bezpośredniej redukcji zużycia energii przez poszczególne podzespoły instalacji, zapobiegamy produkcji wadliwych detali, generujemy wartość dodatkową w postaci oszczędności czasu uzyskiwanej przez operatorów maszyny oraz większe bezpieczeństwo obsługi, a to przyczynia się do wzrostu efektywności i konkurencyjności produkcji. Im większa moc całkowita, tym szybciej nowa wtryskarka osiąga poziom wskaźnika opłacalności inwestycji ROI: wskaźnika rentowności stosowanego w celu mierzenia efektywności działania przedsiębiorstwa.

produkte-holmloser-werkzeugraum


Reportaże

Forum