K 2010: eksplozja nowych maszyn

Sumitomo-Demag z zamówieniami na wtryskarki elektryczne
Czwarty największy dostawca maszyn wtryskowych, czyli Sumitomo – Demag (SHI) pochwalił się na K 2010 premierowym pokazem swojej nowej wtryskarki El-Exis SP 300. To maszyna o sile zamykania rzędu 150 – 750 ton, przeznaczona dla przemysłu opakowaniowego, szczególnie dla producentów nakrętek do butelek. W trakcie targów wytwarzała zamknięcia z tworzywa HDPE na 72 – gniazdowej formie. Seria El-Exis to hybrydowe wtryskarki z elektrycznym napędem dla dozowania, elektrohydraulicznym dla otwierania formy i hydraulicznym wysokowydajnym wtryskiem.

Demag poinformował także na K 2010, że rozszerza swoją drugą flagową serię wtryskarek o nazwie Systec.

Do tej pory wtryskarki te zawierały się w przedziale siły zamykania 350 – 10000 kN. Teraz firma chce wkroczyć w obszar zdecydowanie większych maszyn. Powstała już maszyna o sile zamykania 13000 kN, a w 2011 r. gotowa będzie wtryskarka Systec o sile zamykania 21000 kN.

K 2010


W celu zwiększenia stabilności i bezpieczeństwa procesu maszyny te będą wyposażone w pakiet zabezpieczający, tzw. „activeQ". Aktywny system zabezpieczenia formy będzie chronił wtryskarkę: czujnik elektroniczny w zależności od rodzaju konstrukcji zmierzy podczas normalnego cyklu siłę potrzebną do ruchu formy w układzie zamykania kolanowego, a następnie prześle ją do sterowania maszyny jako krzywą wzorcową. Sterowanie porówna przebieg siły podczas cyklu z tą krzywą. Jeśli wartości będą różne od wzoru, nastąpi aktywne zatrzymanie jednostki zamykania.

I chociaż Sumitomo-Demag demonstrował przede wszystkim maszyny hybrydowej, to zbierał zamówienia głównie na wtryskarki elektryczne. Zdaniem przedstawicieli firmy jest to utrzymujący się trend, a na K znalazł tylko potwierdzenie. 40 proc. wszystkich zamówień kierowanych do firmy dotyczyło właśnie wtryskarek elektrycznych. Przy czym SHI odnotował, że w porównaniu z K 2007 cały pakiet zamówień był na K 2010 o 20 proc. wyższy.

Nie tylko wielka czwórka
Oprócz know how największych oferentów maszyn wtryskowych interesujące rzeczy pokazali na K 2010 również producenci z Włoch, Holandii i Francji.

Dla przykładu Negri Bossi zademonstrował w pełni elektryczną wtryskarkę opartą na nowej koncepcji zwiększającej elektrooszczędność. Innowacyjny system odzyskiwania energii pozwala znacząco obniżyć jej pobór, a jednocześnie wysokie prędkości wtrysku (230 mm/s) gwarantują wysoką wydajność. Nowa wtryskarka Negri Bossi wyposażona jest w innowacyjną przekładnię pasową, a wyszukany algorytm obliczania systemu kontroli zapewnia precyzyjny ruch. Jak przyznali przedstawiciele firmy, przewiduje się, że w ramach rozwoju tego typu wtryskarek powstanie ekran dotykowy o dużym, podświetlanym wyświetlaczu o wysokiej rozdzielczości, który zapewni operatorowi łatwość użytkowania.

Cztery wtryskarki ze swojej stajni pokazał na K 2010 holenderski Stork. Przy czym najciekawsza z nich to maszyna z serii S+, czyli hybrydowa wtryskarka kolanowa z siłą zamykania 400 ton i czasem suchego cyklu na wyjątkowo krótkim poziomie poniżej 1,5 sekundy. Maszyna została optymalnie skonstruowana do produkcji cienkościennych wyrobów i może produkować z wolniejszymi cyklami redukując zużycie energii. Wtryskarkę wyposażono w tryb ECO, umożliwiając operatorowi wybór między produkcją o największej wydajności lub o najmniejszym zużyciu energii.
Ciekawe rozwiązanie, choć nie w postaci maszyny, a technologii produkcji, udostępnił francuski Billion. Chodzi o innowacyjną technologię współwtrysku.

Polega ona na tym, że w jednym opakowaniu łączone są dwa różne surowce, z których jednym jest materiał z recyklingu postkonsumenckiego, a drugim polipropylen. Materiał z recyklingu może stanowić 30-40 proc. opakowania. Teoretycznie jest to dużo, ale wewnętrzne i zewnętrzne właściwości opakowania pozostają bez zmian. Proces współwtrysku nie zmienia koloru pojemnika, co oznacza, że nanoszenie druku odbywa się w dobrych warunkach. Metoda ta pozwala w znaczący sposób ograniczyć węglowy ślad opakowania i stanowi doskonały sposób na wykorzystanie materiałów z recyklingu.

K 2010Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych
 

Aktualizacja

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych i ich oprzyrządowania: wtryskarki elektryczne, wtryskarki hybrydowe, wtryskarki hydrauliczne, wtryskarki pionowe, manipulatory, serwis

Polska, 02-495 Warszawa, Al. Jerozolimskie 233