K 2010: eksplozja nowych maszyn

Krauss Maffei z nowymi technologiami
Zwiedzającym targi K zaimponować chciał także największy konkurent Engla, czyli Krauss Maffei. Firma główny nacisk położyła na wzajemne przenikanie się kilku metod produkcyjnych oraz zestawianie ich do jednego gniazda produkcyjnego.

Szczególnym zainteresowaniem na stoisku KM cieszyła się dwukomponentowa maszyna MX, na której produkowano walizkę. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt dodatkowego zastosowania techniki reakcji i pokazania możliwości wyeliminowania lakierowania elementów w następnym etapie produkcyjnym. Rdzeń walizki wtryskiwany był z ABS, a po otwarciu i obrocie formy z drugiego agregatu obtryskiwany był tworzywem TPU w celu nadania przyjemnej, miękkiej w dotyku powierzchni oraz dodatkowo z wykorzystaniem techniki reakcji ozdobnego fragmentu z wysokim połyskiem zamiast lakierowania. Sześcioosiowy robot był elementem centralnym automatyzacji tego gniazda, a kompletnie zmontowana walizka była rozchwytywana przez odwiedzających.

Innym nowoczesnym rozwiązaniem wprowadzonym przez Krauss Maffei był pokaz wtrysku poliamidu 6 z 60 proc. włókna szklanego w postaci długich włókien z rolki.

W taki sposób produkowany był element konstrukcyjny do samochodu. Specjalnie przygotowane tworzywo w wyniku ciągłej ekstruzji poliamidu wtryskiwane było do gniazda, w którym robot liniowy umieszczał wzmacniającą matę z włókien węglowych i wstępnie podgrzaną za pomocą lamp kwarcowych. W wyniku tej operacji powstawał bardzo lekki element o właściwościach przewyższających podobny detal wykonany ze stali. Ciekawostką na tym stanowisku produkcyjnym była kontrola jakości.
Oto bowiem element wkładany był robotem do komory prześwietlającej detal, a wykonywane mu zdjęcie było poddawane komputerowej analizie, tak aby stwierdzić zgodność stworzonego elementu z wzorcem.

K 2010


Arburg ma Asystenta Programowania
Kontynuując spacer po stoiskach największych producentów maszyn do przetwórstwa tworzyw nie można było nie zajrzeć do Arburga. Ten, podobnie jak Engel, był pewien że obroty za ostatni rok będą znacznie wyższe niż te osiągnięte w 2009 r. Zdaniem szefów Arburga ten wzrost może wynieść nawet 50 proc.

Na samym stoisku firmy czekały na zwiedzających co najmniej trzy ważne premiery, będące rozwinięciem dotychczasowych produktów: moduł Selogica z funkcją Asystenta Programowania, który bardzo ułatwia przezbrajanie i programowanie wtryskarki; duża wtryskarka z doskonale znanej serii Allrounder o sile zamykania 5000 KN, będąca innowacją na rynku maszyn hybrydowych oraz specjalny moduł mikrowtrysku umożliwiający dokładne dozowanie nawet przy najmniejszej masie wtrysku.

Jeśli chodzi o program Selogica, na który przedstawiciele Arburga zwracali największą uwagę, to jest on przydatny od momentu zamontowania formy wtryskowej, poprzez automatyczne obliczanie wstępnych wartości procesu, aż do gotowego procesu. Eliminuje konieczność dokładnej znajomości układu sterowania, automatycznie oblicza parametry na podstawie mniejszej niż dotychczas ilości danych produktu, wszystkie funkcje nadzorowania i protokołowania dostępne są za jednym kliknięciem. Ponadto zautomatyzowanie operacji oszczędza czas przy każdej wymianie formy wtryskowej.

Nowa wtryskarka Allrounder 920 H to z kolei największy firmowy model z serii Hidrive. Ta hybrydowa maszyna o dużej wydajności stanowi połączenie serwoelektrycznego układu zamykania z hydrauliczną jednostka wtryskową oraz akumulatorem hydraulicznym.

Trzecia z nowości Arburga, czyli moduł mikrowtrysku, to system wyposażony w standardowy ślimak do topienia tworzywa i 8 mm ślimak do wtrysku z blokadą przepływu wstecznego. Precyzyjnie dozuje on standardowe tworzywa, umożliwiając uzyskanie najmniejszej masy wtrysku. Obszary jego zastosowania to elektryczne wtryskarki z dwugniazdowa formą produkujące elementy o masie o masie 5 mg przy masie wtrysku 0,6 g.


Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych
 

Aktualizacja

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych i ich oprzyrządowania: wtryskarki elektryczne, wtryskarki hybrydowe, wtryskarki hydrauliczne, wtryskarki pionowe, manipulatory, serwis

Polska, 02-495 Warszawa, Al. Jerozolimskie 233