Kłopoty przetwórców zużytej folii


Ich zdaniem najpierw państwo namawiało do inwestowania w recykling odpadów, oferowało preferencyjne kredyty, a teraz blokuje działalność całej branży i uniemożliwia spłatę pożyczek. W latach 2004- 06 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał bowiem 14 umów pożyczek na sidem przedsięwzięć dotyczących termokatalitycznego przetwarzania poliolefin. Ponadto udzielił kilku dotacji z funduszy unijnych. Pożyczki sięgają 26,5 mln zł, a całkowity koszt kredytowanych projektów 50 mln zł. Gdy firmy popadną w kłopoty, to może się okazać, że będą miały trudności ze spłatą zobowiązań.

Podobnego zdania jest Polska Izba Paliw Płynnych. Uważa ona, że obecna sytuacja oznacza wyrok dla grupy firm zajmujących się przerobem odpadów.

Problemy przedsiębiorców, to nieoczekiwanie także spory ból głowy dla rządu. Obecnie w naszym kraju zużywa się ok. 200-250 tys. ton folii w skali roku. Tymczasem wymagania UE jasno mówią, że kraje członkowskie muszą do końca 2014 r. osiągnąć 60 proc. poziomu odzysku odpadów opakowaniowych. W naszym kraju recyklingowi poddaje się niewiele ponad 20 proc. tworzyw sztucznych, czyli ok. 40 tys. ton. Reszta trafia na wysypisko, gdzie pozostanie w tej postaci przez co najmniej kolejne 100 lat. Bez producentów KTSF wyniku nie da się poprawić.

Ministerstwo Środowiska pytane przez serwis Plastech.pl o możłiwości wyjścia z trudnej sytuacji poinformowało, że niewiele jest w stanie zrobić. Z prośbą o załatwienie sprawy w postaci utrzymania ulgi zwróciło się do Ministerstwa Finansów. Ale dostało stamtąd odpowiedź odmowną.

W Polsce działają 24 firmy zajmujących się przerobem, sortowaniem i transportem odpadów poliolefinowych. Ich roczne obroty sięgają łącznie blisko 40 mln zł. Przedsiębiorstwa te zatrudniają na stałe ok. 4 tys. pracowników.

Wartość ulgi w akcyzie na paliwo produkowane z wykorzystaniem komponentów pochodzących z zużytej folii wyniosła w 2006 r. 40 mln zł.
Wyliczenia PIPP wskazują, że Skarb Państwa w postaci podatków od firm działających w branży recyklingu uzyskał przychód przekraczający 100 mln zł.

Czytaj więcej:
Folia 369
Prawo 433