Kolejny kontrakt Lotosu na surowiec z USA

Kolejny kontrakt Lotosu na…

Grupa Lotos S.A. podpisała kolejną umowę terminową na dostawy amerykańskiej ropy naftowej w 2019 r. Surowiec będzie dostarczany drogą morską poprzez Naftoport.

W latach 2017-2018 koncern sprowadził i przerobił kilka gatunków ropy naftowej z USA. Obecny kontrakt dotyczy dostaw nie mniej niż siedmiu ładunków jednego, wybranego gatunku amerykańskiej ropy naftowej. Jest efektem stale rozwijanego zainteresowania Grupy Lotos rynkiem rop amerykańskich, szczególnie w kontekście sprzyjających warunków rynkowych.

W całym 2018 r. rafineria w Gdańsku przerobiła 16 gatunków ropy naftowej z Morza Północnego, Bliskiego Wschodu, Ameryki Północnej i Afryki Zachodniej, a także ropę naftową rosyjską, litewską wydobywaną przez Lotos Geonafta oraz polskie gatunki wydobywane przez PGNiG i Lotos Petrobaltic. Wszystko to jest efektem strategicznych działań ukierunkowanych na wzmocnienie bezpieczeństwa Polski w sektorze energii.

Dywersyfikacja dostaw ropy ważnym elementem strategii

Lotos realizuje swoje założenia strategiczne w zakresie dywersyfikacji dostaw surowców. Po trzech kwartałach 2018 r. 30% ropy naftowej przerabianej w gdańskiej rafinerii pochodziła z kierunku innego niż wschodni.

- Działania dywersyfikacyjne są kluczowe dla zapewnienia ciągłości i stabilności dostaw ropy naftowej do rafinerii Grupy LOTOS. Dzięki tego typu transakcjom pozyskujemy i utrwalamy doświadczenia przerobowe dla surowców o zróżnicowanej jakości, nawiązujemy i kontynuujemy relacje handlowe z dostawcami ropy z kilku kontynentów. To kluczowe czynniki zapewniające bezpieczeństwo surowcowe Grupy Lotos. Nie bez znaczenia jest również zwiększanie marży przerobowej – podkreśla Jarosław Kawula, wiceprezes Zarządu ds. Produkcji i Handlu Grupy Lotos S.A.

Projekt EFRA zwiększy elastyczność doboru surowca

Zdolność do przerobu szerokiej gamy gatunków ropy charakteryzuje tylko najnowocześniejsze zakłady, a taki właśnie posiada Grupa Lotos. Po kolejnych inwestycjach gdańska rafineria uzyskała większe możliwości przerobu różnych gatunków surowca.

- Tę elastyczność dodatkowo zwiększy realizowany Projekt EFRA (skrót od efektywna rafinacja) o wartości ponad 2,3 mld zł, dzięki któremu spółka mocno ograniczy produkcję ciężkiego oleju opałowego, uzyskując dodatkowo ponad 900 tys. ton wysokomarżowych produktów rocznie  – mówi Patryk Demski, wiceprezes Zarządu ds. Inwestycji i Innowacji Grupy Lotos S.A. - Jednocześnie spółka jest w trakcie analiz kolejnych inwestycji pozwalających na przerób wielu gatunków ropy naftowej oraz przygotowuje się do większego wykorzystania własnego surowca z segmentu wydobywczego z Morza Bałtyckiego i Morza Północnego - podsumowuje.

Źródło: Lotos S.A.


Czytaj więcej:
Paliwa 58
Umowy 164