Komentuj. Nie obrażaj

Komentuj. Nie obrażaj
Nasz serwis Plastech.pl wspiera akcję „Komentuj. Nie obrażaj.” To inicjatywa poświęcona kulturalnemu zachowaniu w sieci.

Akcję zainicjował Onet, a koordynuje Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska. Projekt jest wspierany przez największe media działające w polskim internecie, zrzeszone w IAB Polska. Akcja ma również swoją stronę www.komentujnieobrazaj.pl.

Skąd ten pomysł?

Jak tłumaczą organizatorzy, dynamiczny rozwój Internetu sprawił, że spędzamy w nim coraz więcej czasu. Media społecznościowe, blogi, serwisy informacyjne, fora – wszystkie te platformy umożliwiają wymianę opinii, wyrażanie swojego zdania, poszerzanie zainteresowań oraz poznawanie nowych ludzi.

Istnieje jednak konieczność podniesienia poziomu kultury wypowiedzi w Internecie. Pierwszym celem przedsięwzięcia było opracowanie badania diagnozującego stan dyskusji w polskiej sieci. Drugim założeniem projektu jest promowanie kulturalnego zachowywania się w wirtualnym świecie.

– Chcemy, aby stworzona przez nas akcja była platformą służącą do promowania wartości związanych z kulturalną komunikacją w internecie oraz zaprezentowania kodeksu kulturalnego komentowania: Komentuj – Reaguj – Bądź Sobą. Planujemy także, aby serwis był narzędziem ułatwiającym internautom zgłaszanie pojawiających się w Sieci obraźliwych treści – dzięki temu sami użytkownicy będą mogli zadbać o kulturę wypowiedzi w wirtualnym świecie – powiedział Piotr Kowalczyk, prezes IAB Polska

Serwis www.komentujnieobrazaj.pl jest także miejscem, gdzie przedstawiono wyniki przeprowadzonego przez IAB Polska badania dotyczącego kultury wypowiedzi w Internecie. Wynika z niego, że komentarze przyjęte ogólnie za obraźliwe stanowią około 1 proc. wszystkich internetowych wypowiedzi.

- Analiza wyników pokazuje, że poziom niekulturalnych wypowiedzi w sieci jest znikomy, jednak ma bardzo duży wpływ na postrzeganie medium – ocenia Paweł Kolenda, manager ds. badań w IAB Polska.

Niecenzuralne wypowiedzi pojawiają się z reguły przy wątkach związanych z życiem społecznym, polityką czy kwestiami światopoglądowymi.

Komentuj-Nie-obrazajCzytaj więcej: Internet 51