Komputerowe dobieranie barw w tworzywach

Komputerowe dobieranie barw w tworzywach
Metody komputerowego dobierania barw na dobre zadomowiły się w przemyśle tworzyw sztucznych. Nie zmienia to faktu, że co chwilę są udoskonalane.

Największa zaletą najnowszych systemów komputerowego dobierania barw CCM (ang. computer colour matching) jest fakt, że pozwalają one na obliczenie składu tworzywa dosłownie w sekundę. Dzięki temu bezproblemowe staje się błyskawiczne opracowywanie własnych receptur dla dowolnych wzorników barw. Zmienne wymagania rynku tworzyw stwarzają, co oczywiste, konieczność szybkiego dostosowania się do kolorystycznych upodobań odbiorców. Często pojawia się przy tym potrzeba stworzenia własnych receptur dla wzorników barw stosowanych przez innych producentów, a nawet dowolnych kolorów na żądanie. W takich przypadkach bardzo pomocne okazuje się właśnie oprogramowanie do komputerowego recepturowania CCM. Wiele firm stale pracuje nad usprawnieniem omawianych metod.

Systemy tego rodzaju stosowane są przede wszystkim w produkcji różnego rodzaju tworzyw sztucznych, ale także farb, lakierów, powłok przemysłowych i tekstyliów. Recepturowanie komputerowe jest sposobem o wiele mniej pracochłonnym i tańszym niż recepturowanie ręczne, ponieważ do uzyskania żądanego koloru wystarcza znacznie mniejsza liczba korekcji. Wielkie znaczenie ma tu natomiast oszczędność czasu i materiałów zużywanych na przygotowanie próbek. Co więcej w systemach CCM barwy analizowane są z uwzględnieniem zjawiska metaweryzmu, czyli zmiany odcienia przy zmianie rodzaju oświetlenia. Tymczasem nawet barwa, która na pozór wydaje się dobrana idealnie przy świetle dziennym w następstwie zmiany oświetlenia często może okazać się wyraźnie różna od oryginału. W takich sytuacjach objawiają się zatem jeszcze inne zalety systemów CCM. Dla przykładu proponują one jednocześnie wiele alternatywnych receptur danego koloru, a ostateczny wybór z uwzględnieniem metaweryzmu i składu należy do użytkownika.

Metody komputerowego dobierania barw


Wprawdzie metody CCM znane od dawna, to jednak ostatnio rozpoczął się nowy etap w ich rozwoju. Oto bowiem są udoskonalane poprzez wykorzystywanie przez nie w obliczeniach najbardziej zaawansowanych, wielostrumieniowych modeli matematycznych. Dzięki temu możliwe staje się poprawne uwzględnienie specjalnych właściwości pigmentów efektowych i metalicznych przy stosowaniu typowego spektrofometru.

Ponadto możliwe jest ograniczenie kosztów produkcji przez minimalizację ładunku pigmentu, recepturowanie barw o dowolnym stopniu krycia przy zadanej grubości oraz uwzględnienie barwy podłoża przy powłokach półprzezroczystych. Co więcej dodatkowa korzyść płynąca z wykorzystywania systemów CCM, to możliwość wykorzystywania pozostałości tworzyw zalegających w magazynie.

Czytaj więcej: Technologie 458