Kulturalnie o środowisku - Klimatyczny Festiwal Filmowy

Kulturalnie o środowisku -…
Przez 3 dni, pomiędzy 7 a 9 grudnia br., w Kinie Rialto w Katowicach odbędą się pokazy filmów na tematy dotyczące ochrony środowiska, którym towarzyszyć będą dyskusje i wydarzenia specjalne. Celem festiwalu jest wsparcie idei odbywającego się w tym samym czasie Szczytu Klimatycznego ONZ COP24. Wszystkie aktywności organizowane w ramach festiwalu będą darmowe i ogólnodostępne. Klimatyczny Festiwal Filmowy organizowany jest przy współpracy Ambasady Królestwa Niderlandów, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, IKEA oraz Polityki Insight.

Tematyka filmów oscyluje wokół takich zagadnień jak zmiany klimatu, prawa człowieka, odpowiedzialna turystyka, niemarnowanie żywności czy zrównoważona gospodarka.

Filmem otwierającym festiwal jest "Kiribati tonie" (reż. Matthieu Rytz, 2017, Kanada), opowiadający o malutkim państwie wyspiarskim na Oceanie Spokojnym. Jeśli globalne ocieplenie będzie postępowało w obecnym tempie, w ciągu kilkunastu lat Kiribati znajdzie się pod wodą. Film pokazuje wysiłki prezydenta Anote Tonga, próbującego zainteresować międzynarodową społeczność losem swojego narodu. Inna ciekawa pozycja to "Witajcie w Sodomie" (reż. Christian Krones i Florian Wegensamer, 2018, Austria), przedstawiający ciemną stronę postępu techonologicznego - Agbogbloshie, największe na świecie cmentarzysko elektroniki. Co roku nielegalnie trafia tu ćwierć miliona ton elektrośmieci z Zachodu. W repertuarze znalazły się również filmy obrazujące poprzednie szczyty klimatyczne: austriacko-niemiecki "Strażnicy Ziemi" w reżyserii Filipa Antoniego Malinowskiego oraz "Młodzi idą dalej", zrealizowany przez młodą reżyserkę Slater Jewell-Kemker, która odkąd skończyła 15 lat, jeździ z kamerą na kolejne szczyty klimatyczne, dokumentując ich przebieg. Przed oficjalnym otwarciem festiwalu zaplanowane zostały również specjalne pokazy filmu "Czy czeka nas koniec?" organizowane dla szkół.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Po każdej projekcji odbędzie się debata z ekspertami wokół tematów poruszanych w filmie, aby szerzej omówić daną kwestię i zaprezentować ją z różnych punktów widzenia. Wśród zaproszonych panelistów są m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, Komisarz Europejska Elżbieta Bieńkowska, aktywistka na rzecz ochrony środowiska Areta Szpura, a także przedstawiciele organizacji takich jak Greenpeace, European Climate Foundation, Polskie Stowarzyszenie Zero Waste, Katowicki Alarm Smogowy czy Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

"Inspiracją Klimatycznego Festiwalu Klimatycznego jest odbywający się w tym samym czasie w Katowicach szczyt COP24. Organizując festiwal filmowy wokół tematyki ochrony środowiska, chcemy w ciekawy i atrakcyjny sposób opowiedzieć o wyzwaniach w tym obszarze. Uważamy, że jest to oryginalna droga do przybliżenia mieszkańcom Śląska problemów omawianych na szczycie klimatycznym, zawracając uwagę na to, jak ważne są te sprawy dla każdego z nas. Chcemy w ten sposób skłonić jak najwięcej osób do refleksji i zachęcić do podejmowania działań na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi" - można przeczytać we wspólnym oświadczeniu wydanym przez organizatorów: Ambasadę Królestwa Niderlandów, Helsińską Fundację Praw Człowieka, IKEA oraz Politykę Insight.

Klimatyczny Festiwal Filmowy

Reportaże

Forum

Ramones

Własna firma produkcyjna 2021-06-06

Kacperczyk250

Opłacalność przewijania folii stretch 2021-05-09

Tipen1

Czyszczenie układu uplastyczniającego wtryskarki 2021-04-06

Yellow

Zatykanie systemów gorących kanałów. 2021-03-23

Cosmoplast

Wtrysk PA6 GF 30 2021-03-20