LEGO będzie produkować klocki z rPET

LEGO będzie produkować klocki…

Grupa LEGO zaprezentowała prototypowy klocek LEGO wykonany z tworzywa PET pochodzącego z recyklingu.

Prototyp jest pierwszym klockiem wykonanym z materiału pochodzącego z recyklingu, który spełnia surowe wymagania firmy dotyczące jakości i bezpieczeństwa.

Obecnie w grupie LEGO ponad 150 osób pracuje nad znalezieniem zrównoważonych rozwiązań dla produktów firmy. W ciągu ostatnich trzech lat materiałoznawcy i inżynierowie przetestowali dla LEGO ponad 250 rodzajów tworzyw sztucznych. W rezultacie powstał prototyp, który spełnia surowe wymagania firmy dotyczących jakości, bezpieczeństwa i zabawy

- Jesteśmy bardzo podekscytowani tym przełomem. Największym wyzwaniem jest opracowanie nowych materiałów, które będą równie trwałe, mocne i wysokiej jakości jak nasze dotychczasowe klocki - i będą zarazem pasować do klocków LEGO wyprodukowanych w ciągu ostatnich 60 lat. Dzięki temu prototypowi jesteśmy w stanie pokazać postęp, jaki robimy - powiedział Tim Brooks z grupy LEGO.

Jednak musi minąć trochę czasu zanim klocki wykonane z recyklatów pojawią się w sklepach. Zespół inżynierów wciąż prowadzi prace testowe, a dopiero po ich zakończeniu firma podejmie decyzję o ewentualnym rozpoczęciu produkcji pilotażowej. Oczekuje się, że faza testów potrwa co najmniej rok.

lego-rpet
Klocki z rPET. Zdjęcie: The LEGO Group

Prototyp jest wykonany z przetworzonego PET pochodzącego od dostawców ze Stanów Zjednoczonych posiadających certyfikaty FDA (Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków) oraz EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności). Jak informuje firma, z litrowej butelki PET można wykonać dziesięć klocków LEGO w formacie 2 x 4.

Koncern już od kilku lat prowadzi prace w kierunku bardziej zrównoważonych produktów. W 2018 roku rozpoczęto produkcję elementów z biopolietylenu z trzciny cukrowej. Niestety bio-PE nie nadaje się do produkcji twardych klocków, dlatego znajduje on swoje zastosowanie w przedmiotach takich jak drzewa, gałęzie czy akcesoria do minifigurek.