Lanxess podpisuje umowę zakupu Emerald Kalama Chemical

Lanxess podpisuje umowę zakupu…

Koncern Lanxess, producent specjalistycznych środków chemicznych, przyspiesza swój rozwój. 14 lutego 2021 podpisano roku wiążącą umowę nabycia 100 proc. udziałów w Emerald Kalama Chemical. Amerykańska spółka jest czołowym światowym producentem specjalistycznych chemikaliów, zwłaszcza dla segmentu konsumenckiego, a jej większościowymi udziałowcami są podmioty powiązane z amerykańską spółkę private equity American Securities LLC.

Wartość przedsiębiorstwa Emerald Kalama Chemical wynosi 1,075 mld USD. Po odliczeniu pozycji związanych z zadłużeniem cena zakupu wynosi około 1,04 mld USD (867 mln EUR*), którą Lanxess pokryje z istniejącej płynności. Oczekuje się, że transakcja zostanie zakończona w drugiej połowie 2021 roku. Nadal podlega zatwierdzeniu przez odpowiednie organy.

W 2020 roku Emerald Kalama Chemical osiągnęła sprzedaż w wysokości około 425 mln USD i EBITDA przed uwzględnieniem pozycji nadzwyczajnych w wysokości około 90 mln USD. W ciągu trzech lat po zakończeniu transakcji Lanxess spodziewa się dodatkowego rocznego wkładu w EBITDA w wysokości około 30 mln USD (25 mln EUR*) z tytułu efektów synergii. Przejęcie wpłynie na zysk na akcję już w pierwszym roku podatkowym po jego zakończeniu.

- Niezmiennie przyspieszamy na kursie wzrostowym - podkreśla Matthias Zachert, prezes zarządu Lanxess AG -  Działalność Emerald Kalama Chemical idealnie do nas pasuje. Będziemy dalej wzmacniać nasz segment Consumer Protection i otwierać nowe, rentowne obszary zastosowań, na przykład w przemyśle spożywczym i sektorze zdrowia zwierząt. Wzmocnimy ponadto naszą pozycję w naszym rozwijającym się regionie Ameryki Północnej. Przyczyni się to do dalszego zwiększenia naszej rentowności i stabilności.

Emerald Kalama Chemical zatrudnia około 500 pracowników na całym świecie i posiada zakłady produkcyjne w Kalama w stanie Waszyngton (USA), Rotterdamie (Holandia) i Widnes (Wielka Brytania). Emerald Kalama Chemical uzyskuje około 45 proc. swoich obrotów w Ameryce Północnej. - Emerald Kalama Chemical ma bardzo wydajną strukturę, skupia całą swoją działalność produkcyjną w zaledwie trzech zakładach. Dlatego też spodziewamy się bardzo szybkiej integracji nowego przedsiębiorstwa - dodaje Zachert.

Ukierunkowana ekspansja portfela w segmencie Consumer Protection

Emerald Kalama Chemical generuje około 75 proc. swoich obrotów w segmencie konsumenckim. Są to środki konserwujące do zastosowań spożywczych, domowych i kosmetycznych, aromaty i substancje zapachowe oraz produkty do żywienia zwierząt. Pozostałe 25 proc. obrotów pochodzi z działalności w zakresie chemii specjalistycznej do zastosowań przemysłowych, między innymi w przemyśle tworzyw sztucznych i klejów.

Poprzez przejęcie Lanxess dąży do celowego rozszerzenia swojego portfolio: koncern ma mocną pozycję w globalnym sektorze antybakteryjnych składników aktywnych i środków konserwujących, w tym do produktów ochrony konsumentów i higieny zwierząt. Są to na przykład środki dezynfekujące skuteczne w walce z koronawirusem lub afrykańskim pomorem świń.

* W oparciu o kurs wymiany EUR/USD = 1,20.


Czytaj więcej:
LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów
 

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A

Reportaże

Forum