Lanxess: trwa odnowa spółki

Które grupy produktowe koncernu Lanxess są obecnie najbardziej obiecujące? Jakich nowości produktowych możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości?
Z przyjemnością stwierdzam, że te produkty w naszej ofercie, które bazują na megatrendach dotyczących rolnictwa i urbanizacji, będą nadal rozwijały się pozytywnie. Wielkość sprzedaży w sektorze kauczuku w pierwszym kwartale 2014 r. także okazała się solidna, chociaż nadal mamy do czynienia z presją cenową w tym sektorze, a otoczenie konkurencyjne stało się trudniejsze. Biorąc pod uwagę inwestycje, jakie poczyniliśmy w ostatnich kilku latach, powinniśmy móc wprowadzić nowe produkty we wszystkich naszych segmentach operacyjnych. W sektorze kauczuku prowadzimy ponadto obecnie testy nowych rozwiązań produktowych, które mogą wejść na rynek w najbliższych kilku latach.

Pomimo utrzymującej się trudnej sytuacji w Europie koncern Lanxess zainwestował w fabrykę poliamidu w Belgii. Czy ta inwestycja nie zrujnuje finansów koncernu ze względu na wysokie koszty pracy w Europie Zachodniej?

Koncern Lanxess zainwestował 75 mln euro w zakład produkcji poliamidu w Antwerpii w Belgii. Zaawansowane tworzywa sztuczne odgrywają kluczową rolę w zrównoważonej mobilności w sytuacji, gdy producenci samochodów w coraz większym stopniu korzystają z lekkich materiałów, aby móc spełniać surowe normy dotyczące emisji dwutlenku węgla. Mimo że w Europie Zachodniej koszty np. pracy są wyższe, koncern Lanxess jest jednak w stanie pozostać konkurencyjnym w tej dziedzinie, ponieważ należy do czołówki w zakresie technologii lekkich tworzyw sztucznych. Przewaga technologiczna nad konkurencją pomaga zrekompensować wyższą bazę kosztową. Jednocześnie Antwerpia to jeden z kluczowych zakładów tworzyw sztucznych dla koncernu Lanxess, gdzie wytwarza się także najważniejsze surowce do produkcji lekkich materiałów. Ta wsteczna integracja z łańcuchem wartości daje ponadto spółce wyraźną przewagę kosztową.

W ostatnim czasie koncern zainwestował także w Azji i Brazylii. Co takiego przyciąga inwestorów do Brazylii, gdzie inwestycjami zainteresowana jest także np. polska spółka Synthos? Który z tych dwóch rynków będzie w najbliższych latach ważniejszy?
Brazylia to kraj o dużej liczbie mieszkańców. Klasa średnia w tym kraju rozrasta się i chce być coraz bardziej mobilna, co napędza popyt na opony i samochody osobowe. W ostatnich latach w tym kraju rozbudowaliśmy już istniejące zakłady i wybudowaliśmy nowe, aby móc zaopatrywać naszych klientów w lekkie tworzywa sztuczne i wysokosprawne kauczuki wykorzystywane do produkcji opon umożliwiających zmniejszenie zużycia paliwa.

Biorąc pod uwagę wzrost liczby ludności w Azji i rodzącą się tam klasę średnią, przewidujemy, że popyt na produkty, szczególnie uwzględniając megatrendy mobilności i urbanizacji, będzie się tam zwiększał. Obydwa regiony pozostaną w przyszłości regionami o decydującym znaczeniu dla naszej działalności.


Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej
 

Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej gumy.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A


Forum

Uzialas

Tworzywo - poliketon 2018-05-15

Recykling_tworzyw

Szukam Inwestora - Recykling Tworzyw Sztucznych 2018-05-12

Pawel11

Mobilny pochłaniacz oparów podczas przetrysku 2018-05-08

Zaptech16

PC ABS i HIPS 2018-05-08

Ramones

Własna firma produkcyjna 2018-04-30

Reportaże