Lanxess zainwestuje 100 mln euro

Lanxess zainwestuje 100 mln euro
W ciągu najbliższych trzech lat Advanced Industrial Intermediates, jednostka biznesowa koncernu LANXESS, zainwestuje ok. 100 mln euro w rozbudowę zakładów wytwarzających półprodukty chemiczne. W każdy z zakładów w Leverkusen i Krefeld-Uerdingen w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia zainwestowane zostanie ok. 40 mln euro. Pozostałe środki zostaną przeznaczone na rozbudowę obiektów w Brunsbüttel (kraj związkowy Schleswig-Holstein) i Antwerpii (Belgia). Zakończenie programu rozbudowy planowane jest na rok 2020.

- Wzrost organiczny to kluczowy czynnik sukcesu w postępach nowego koncernu Lanxess. Program inwestycyjny dotrzymuje kroku dynamicznemu rozwojowi naszych klientów i ich sektorów. Znaczna część planowanych nowych mocy wytwórczych znajduje już odzwierciedlenie w zamówieniach nabywców. Jednocześnie wzmacniamy też nasze zakłady, w szczególności w Nadrenii Północnej-Westfalii - mówi Hubert Fink, członek zarządu Lanxess AG.

W zakładzie w Krefeld-Uerdingen planuje się rozbudowę linii produkcji trimetylopropanu, heksanodiolu i mentoli, aby sprostać rosnącemu popytowi na światowych rynkach. Trimetylopropan i heksanodiol to półprodukty ważne na przykład w przemyśle motoryzacyjnym, meblarskim i budowlanym. Syntetyczny mentol to główny składnik wielu produktów zapachowych i farmaceutycznych. W minionych latach koncern Lanxess rozpoczął już stopniową rozbudowę mocy wytwórczych tych produktów. Obecnie planowane jest dalsze ich rozszerzanie. Prace budowlane ruszą w nadchodzącym roku.

W zakładzie w Leverkusen w tym roku rozpocznie się rozbudowa linii produkcyjnej specjalistycznych amin. Znajdują one zastosowanie głównie jako półprodukty do dalszej obróbki, ostatecznie trafiając do branży motoryzacyjnej.

W tym roku koncern Lanxess znacząco zwiększy moce produkcyjne zakładu MEA w Brunsbüttel, przeznaczając na ten cel nawet 15 mln euro. Skrót MEA oznacza 2-metylo-6-etylanilinę, wykorzystywaną przede wszystkim jako prekursor środków chwastobójczych.

W belgijski zakład w Kallo/Antwerpii koncern Lanxess zainwestuje ok. 5 mln euro, rozbudowując jego możliwości wytwórcze substancji chemicznych stosowanych w przemyśle gumowym.

Węglowodory aromatyczne wizytówką firmy

Advanced Industrial Intermediates zatrudnia ok. 2100 pracowników i należy do czołowych światowych producentów wysokiej jakości przemysłowych środków chemicznych. Wiodącą rolę w jej asortymencie odgrywają związki aromatyczne. Sieć wytwarzających je zakładów stanowi rdzeń produkcji i uznawana jest za największą na świecie.

Wysokiej jakości półprodukty koncernu Lanxess znajdują zastosowanie głównie w produkcji chemii rolniczej, polimerów, farb, powłok i pigmentów. Do innych ważnych zastosowań należą kosmetyki, substancje smakowe i zapachowe, dodatki do paliw, lubrykanty, opony, wyroby gumowe i chemia budowlana.


Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej
 

Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej gumy.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A