Lanxess zwiększa ofertę kompozytów Tepex

Lanxess zwiększa ofertę kompozytów…
Należąca do koncernu Lanxess spółka Bond Laminates GmbH rozszerzyła swoją ofertę wysokowydajnych termoplastycznych materiałów kompozytowych Tepex wzmacnianych włóknami ciągłymi. Portfolio produktowe wzbogacone zostało o materiały o osnowie poliwęglanowej w wersji bezhalogenowej i o właściwościach zmniejszających palność.

– Nasze nowe materiały Tepex wykazują wyjątkowe właściwości zmniejszające palność w testach według norm bezpieczeństwa pożarowego UL 94 ustalonych przez amerykańską organizację Underwriter Laboratory - powiedział Jochen Bauder, dyrektor zarządzający Bond Laminates. - Osiągnęły najwyższą z możliwych klasyfikacji, tj. V0, na tzw. Yellow Card organizacji UL dla grubości próbki od 0,4 mm do 2 mm.

Materiały Tepex FR dostarczane są w grubościach od 0,5 mm do 1,2 mm. Dostępne są również warianty wzmacniane włóknem szklanym, węglowym lub szklano-węglowym. Zawartość włókna mieści się w granicach 45–55 proc. Arkusze kompozytowe odznaczają się znakomitymi właściwościami mechanicznymi. Moduł sprężystości przy zginaniu dla materiałów wzmacnianych włóknem węglowym mieści się w granicach 40–54 GPa, w zależności od zawartości włókna, natomiast dla materiałów wzmacnianych włóknem szklanym wynosi od 20 do 24 GPa (DIN EN ISO 178).

Właściwości mechaniczne, niewielka masa oraz łatwość obróbki sprawiają, że nowe kompozyty sprawdzają się szczególnie w produkcji dużych, cienkościennych i wyjątkowo sztywnych elementów obudowy, na przykład notebooków, tabletów i telewizorów.

– Łatwiej jest je wyprodukować i wymagają mniej obróbki technologicznej niż aluminium czy magnez - mówi Bauder. - A w porównaniu z produktami zawierającymi elementy formowane wtryskowo, materiały kompozytowe Tepex można stosować do produkcji ścianek o mniejszej grubości, co sprawia, że obudowy zajmują mniej miejsca.

Lanxess


Nowe materiały kompozytowe będą głównym punktem prezentacji koncernu Lanxess podczas targów materiałów kompozytowych JEC Europe we Francji oraz targów tworzyw sztucznych NPE w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj więcej: Kompozyty 198 Targi 1059

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów
 

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A