Laserowe znakowanie korków z tworzyw sztucznych

Laserowe znakowanie korków z tworzyw sztucznych
Niemiecka firma Tampoprint opracowała całkowicie nowatorski system Alfalas serii "Mof-Cork". Jest on przeznaczony do laserowego znakowania korków do wina z tworzyw sztucznych.

Alfalas to absolutna nowość. Po raz pierwszy działanie systemu zostało zaprezentowane w trakcie targów Technologii Produkcji Wina, Uprawy i Przetwórstwa Owoców oraz Technik Napełniania i Pakowania Intervitis / Interfructa, które odbyły się 22-26 kwietnia w niemieckim Stuttgarcie.
Koncern udostępnił całkowicie zautomatyzowaną linię "MOF-Cork" do laserowego znakowania korków z tworzywa sztucznego.

Biorąc pod uwagę brak naturalnych surowców, zapotrzebowanie na korki wykonane z tworzyw syntetycznych nieustannie rośnie. Dotychczas jednak ich zdobienie oraz znakowanie napotykało na rozmaite trudności. Powodem był fakt, że zawierały one tzw. tworzywo piankowe.

Z tego powodu wszelkie typowe metody np. druk offsetowy miały zastosowanie jedynie w określonym obszarze zadruku. Pojawiały się również problemy ze słabą adhezją używanych farb drukarskich (nie zawierających szkodliwych substancji) oraz z ich ograniczoną elastycznością.

Rozwiązaniem kłopotów okazało się znakowanie i zdobienie przy użyciu systemu znakowania laserowego. Dzięki nowemu, i to w skali światowej, procesowi opatentowanemu już przez firmę TAMPOPRINT AG, po raz pierwszy możliwe jest znakowanie i zdobienie korków z bardzo wysoką wydajnością i przy zachowaniu wysokiej jakości. To przełom przyznają zgodnie producenci.

Użycie technologii Tampoprint oznacza również brak jakichkolwiek dodatkowych kosztów związanych ze stosowaniem farb drukarskich lub użyciem materiałów ilustracyjnych.

Korzyści wynikające z zastosowania omawianego rozwiązania są wielorakie. Do najważniejszych można zaliczyć bezpośrednie i trwałe znakowanie i zdobienie, a także brak konieczności sięgania po farby drukarskie oraz klisze. Co szczególnie ważne w razie potrzeby nie jest wymagana obróbka wstępna korków.

Użytkowników powinien ucieszyć również fakt, że technologia nie obejmuje potrzeby suszenia korków lampami UV, a produkcja może się odbywać bez najmniejszych przerw.

Jeśli chodzi o podstawowe informacje techniczne, to mamy do czynienia z kompletnie zautomatyzowaną linią do znakowania i dekoracji korków do wina wykonanych z tworzywa sztucznego. Transport korka odbywa się za pośrednictwem pasa przenośnikowego, znakowanie powstaje bez najmniejszych zniekształceń. Urządzenie cechuje też wysoka prędkość znakowania. Dochodzi ona nawet do 10 tys. korków na godzinę.

W Polsce dystrybutorem urządzeń Tampoprint jest firma Scorpio z siedzibą w Łodzi.

Czytaj więcej: Znakowanie 24 Nowości 239

brak
 

Dystrybutor materiałów, maszyn i urządzeń poligraficznych na rynku polskim

Polska