Lego inwestuje miliony w fabryki plastikowych zabawek

Lego inwestuje miliony w fabryki plastikowych zabawek
Grupa Lego poinformowała o nowych inwestycjach w rozbudowę fabryk w Meksyku, Danii i na Węgrzech. Zwiększenie mocy produkcyjnych zakładów jest efektem wzmożonego popytu na produkowane przez firmę zabawki z plastiku.

Już w listopadzie br. rozpocznie się rozbudowa fabryki Lego w Monterrey w Meksyku. Kosztem co najmniej 100 milionów euro zakłady powiększą się o 190 tys. m kw., a w ramach modernizacji planuje się zainstalowanie nowych maszyn do przetwórstwa tworzyw, jak również rozbudowę działu pakującego i magazynu. Inwestycja ma zostać przeprowadzona do 2022 roku. Według przedstawicieli firmy, dokładny plan rozbudowy zależeć będzie od konkretnych potrzeb rynkowych. Produkcja w nowych zakładach, gdzie pracę znajdzie kolejne 3 tys. osób, rozpocząć się ma w 2018 roku.

Oprócz Meksyku, Lego zamierza przeznaczyć znaczne środki także na rozwój zakładów w Billund (Dania) i Nyíregyháza (Węgry). W drugiej z wymienionych lokalizacji firma rozpocznie instalowanie nowych maszyn w 2016 roku, a plan rozwoju zakłada też zwiększenie powierzchni magazynowej. Zamierzeniem firmy jest podwojenie rozmiarów fabryki, co oznacza wydatek idący co najmniej 100 milionów euro. W 2016 roku firma zatrudni 150 nowych pracowników, zaś do 2020 roku w fabryce znajdzie pracę nawet 1600 osób.

Lego kontynuuje także inwestycje w fabrykę w siedzibie głównej spółki w duńskim Billund. W czerwcu br. Lego Group zapowiedziało inwestycję w wysokości ponad 130 mln euro w celu znalezienia zrównoważonej alternatywy dla obecnie stosowanych materiałów. W ramach inicjatywy w Billund ma powstać Sustainable Materials Centre, w którym pracę znajdzie 100 osób. Lego zamierza też zainwestować co najmniej 10 mln euro w rozwój technologii przetwórstwa w Billund.

Ogłoszone inwestycje wpisują się w szerszy plan rozwoju spółki. W 2013 roku Lego zainwestowało blisko 350 mln euro w nieruchomości, fabryki i ich wyposażenie. W 2014 roku poziom inwestycji wzrósł do ponad 415 mln euro.

- W ciągu ostatniej dekady sprzedaż spółki rosła z roku na rok w tempie dwucyfrowym - mówi John Goodwin z firmy Lego. - Oczywiście cieszy nas bardzo ten rozwój, jest on bowiem rezultatem wysiłku tysięcy osób pracujących w Lego nad rozwojem, wytwarzaniem i dystrybucją produktów. Wysoki popyt jednocześnie stanowi znaczne obciążenie dla naszych fabryk na całym świecie. Stąd nasze inwestycje, których celem jest zapewnienie dostawy konsumentom wszystkich produktów zarówno w krótkiej, jak i długiej perspektywie.

Ostatnio Lego rozbudowało fabrykę w czeskiej miejscowości Kladno, zaś w 2017 roku ruszy pierwsza fabryka Lego w Chinach.