MSV 2019 - odkryj potencjał czeskiego przemysłu

MSV 2019 - odkryj potencjał…

Międzynarodowe Targi Maszynowe MSV, które co roku odbywają się w czeskim Brnie, to najbardziej znaczące targi przemysłowe w Europie Środkowej z corocznym uczestnictwem ponad 1 600 wystawców i 80 000 odwiedzających. Z zagranicy przyjeżdża ponad 50% wystawców i 16% odwiedzających.

Odwiedzający to zazwyczaj specjaliści, z których prawie osiemdziesiąt procent ma wpływ na decyzje dotyczące inwestycji w swoich firmach.

Tegoroczna, 61 edycja Międzynarodowe Targi Maszynowe MSV ponownie pozwoliła odwiedzającym zapoznać się z najnowszymi innowacjami i trendami w dziedzinie technologii przemysłowych. Od 7 do 11 października 2019 r. w Brnie wystawiło się ponad 1600 wystawców z kilkudziesięciu krajów na całym świecie. Jak poinformowali organizatorzy, targi odwiedziło ponad 80 000 zwiedzających.

- Głównym tematem tegorocznych targów MSV jest Przemysł 4.0 oraz zakład cyfrowy, a więc cyfryzacja produkcji, jeden z głównych kierunków procesu innowacyjnego - powiedział Michal Svoboda z firmy BVV Brno, organizatora targów MSV.

- Prezentujemy wystawę specjalną zatytułowaną Digital Factory 2.0, w której biorą udział tacy potentaci jak Microsoft, ABB czy też koncern Skoda - dodał Michal Svoboda.Digital Factory 2.0 to zaawansowany przykład cyfrowej transformacji. Dzięki prezentacjom wystawców, można było zapoznać się z zasadami digitalizacji produkcji oraz poszczególnych wyrobów, narzędzi i rozwiązań. 

Co odróżnia MSV od innych zbliżonych tematycznie targów? - MSV to największe targi tego typu w Europie Środkowej - odpowiada Michal Svoboda. - To też idealne miejsce gdzie firmy mogą nawiązywać kontakty z czeskimi przedsiębiorcami, zarówno dużymi jak i niewielkimi. 

W tym roku wraz z MSV odbyły się również Targi Transportu i Logistyki oraz targi Envitech. Najważniejszym tematem tej ostatniej wystawy była gospodarka o obiegu zamkniętym - racjonalne gospodarowanie zasobami. To trend, który jest jednym z priorytetowych obszarów zrównoważonego rozwoju, gdyż adaptacja przemysłu i handlu będzie z pewnością postępować w tym kierunku.

O wrażenia dotyczące tegorocznej edycji tej wiodącej czeskiej wystawy zapytaliśmy Jarosława Krykwińskiego, który od ponad 25 lat zajmuje się promocja polskich firm na rynku czeskim.

- Wydawałoby się, że w dobie internetu targi nie są już tak potrzebne firmom do nawiązywania kontaktów handlowych, jak to miało miejsce 10, 15 czy 20 lat temu. Ale mimo wszystko ten kontakt face to face do dzisiaj jest potrzebny, stąd właśnie stąd właśnie udział wielu firm w targach (..) Obecnie znajdujemy się na targach maszynowych, jest to 61 edycja targów MSV  w Brnie. W tych targach bierze udział piętnastu wystawców z Polski, oprócz tego jest duża grupa polskich firm reprezentowanych przez czeskich kontrahentów (...) Żałuję niezmiernie, że na tych targach polska obecność nie jest zbyt silnie zaakcentowana - mówi Jarosław Krykwiński.

I faktycznie, polskie stoiska można było zobaczyć w różnych miejscach targów. Inne kraje zaś pokusiły się o stworzenie pawilonów narodowych, na których można było zobaczyć komplementarną ofertę przemysłową danego kraju.

- Patrząc na stoiska narodowe takich państw, jak Słowacja, Austria, Francja czy chociażby Węgry, żal że nie ma na targach maszynowych w Brnie takiego jednego punktu z polską flagą, z polskim godłem, gdzie potencjalni czescy kontrahenci mogliby przyjść i złożyć zapytanie, mogliby też się dowiedzieć jak w Polsce prowadzić biznes, jak inwestować czy też znaleźć partnerów. Tego tutaj brakuje - dodaje Jarosław Krykwiński.

Jest to o tyle dziwne, że czeski rynek jest de facto najbliższym i najbardziej dla polskich przedsiębiorców dostępnym rynkiem, z uwagi chociażby na podobną kulturę prowadzenia biznesu i zbliżony język.

O to jak wygląda bieżąca współpraca gospodarcza pomiędzy naszymi krajami zapytaliśmy Petra Darmovzala, radcę Ambasady Republiki Czeskiej w Polsce.

- Polska i Czechy to tradycyjni bliscy partnerzy. Ożywiona współpraca gospodarcza trwa już od wielu lat. Do najważniejszych wyzwań należy zacieśnienie tej współpracy w zakresie infrastruktury, energetyki i przemysłu ciężkiego. Wielki potencjał współpracy widzimy też w segmencie transportu kolejowego, i tak np. w ostatnich Międzynarodowych Targów Kolejowych Trako w Gdańsku uczestniczyło wiele czeskich firm.

Na targi MSV od wielu lat przyjeżdżają również przedstawiciele Targów Kielce, największego organizatora wystaw branżowych w Polsce. 

- Targi MSV, jako przemysłowe targi o szerokim charakterze są bardzo ważnym elementem czeskiego przemysłu. Jeśli chodzi o infrastrukturę targową, to Brno z pewnością zajmuje pierwsze miejsce na targowej mapie Czech.