Mączka z krwi do produkcji biotworzyw

Mączka z krwi do produkcji biotworzyw
Nowozelandzka firma zajmująca się produkcją biopolimerów opracowała technikę przetwarzania odpadów z rzeźni. Firma z Hamilton planuje rozpoczęcie komercyjnej produkcji tworzywa o nazwie Novatein na 2016-2017 rok.

Historia tworzywa rozpoczęła się w 2007 roku na Uniwersytecie w Waikato, kiedy dr Johan Verbeek powołał zespół do zbadania możliwości użycia odpadów powstających w produkcji czerwonego mięsa do wytwarzania tworzyw o komercyjnym potencjale. Wyniki badań okazały się w pełni satysfakcjonujące.

Do produkcji odnawialnego termoplastu używana jest mączka z krwi, wytwarzana poprzez suszenie krwi zwierzęcej pozyskanej z rzeźni. Mączka podlega granulacji, a następnie przekształca się ją w gotowy surowiec. Granulat może być odpowiednio modyfikowany, w zależności od pożądanych parametrów tworzyw.

Właściwości Novatein są zbliżone do parametrów polietylenu, choć nie był on projektowany jako jego zamiennik. Tworzywo nie jest przeznaczone do kontaktu z żywnością, znajdzie natomiast zastosowanie w branży rolniczej i ogrodniczej. Może być używane do produkcji doniczek, pojemników czy kołków. Novatein nie nadaje się do zastosowań, które wymagają dużej wytrzymałości i długowieczności. Zaletą tworzywa ma być jego cena, konkurencyjna względem tworzyw tradycyjnych. Proces produkcyjny jest prosty, a więc jego koszty też nie są wysokie. Dotychczasowe testy wykazały, że Novatein może być przetwarzany przy użyciu standardowych maszyn, a zatem potencjalni przetwórcy nie będą musieli inwestować w nowe rozwiązania.

Obecnie firma poszukuje zakładu w Australii, który chciałby produkować granulat w ilościach zaspokajających potrzeby przetwórców. Jeśli nie znajdzie się zainteresowany, firma rozważa uruchomienie własnych zakładów. Ale wstępne rozpoznanie rynku jest optymistyczne - zainteresowane są zwłaszcza australijskie firmy zajmujące się przetwórstwem czerwonego mięsa. Aduro prowadzi także rozmowy z firmami nowozelandzkimi.

Aduro Biopolymers wchodzi w skład WaikatoLink, firmy zajmującej się komercjalizacją badań naukowych Uniwersytetu w Waikato. WaikatoLink koncentruje się przede wszystkim na branży materiałów przyjaznych środowisku.