Miasto i zakłady w Puławach przyciągają inwestorów z zagranicy

Dwie potężne zagraniczne firmy chemiczne mogą niebawem pojawić się w Puławach. Kompleks produkcyjny chce zbudować szwajcarski koncern Uhde Inventa-Fischer GmbH. Z kolei rozmowy z Zakładami Azotowymi Puławy także w sprawie powstania kompleksu przetwórstwa chemicznego prowadzi firma Davy Process Technology.

Jeśli chodzi o Uhde Inventa-Fischer GmbH, to jej wejście do Puław uzależnione jest od zmiany granic Starachowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Szwajcarzy planują uruchomić w Puławach instalację chemiczną w kooperacji z firmą Rurac. Wartość inwestycji wyniosłaby 176 mln zł i została zrealizowana na terenie o powierzchni 10 ha. Tym samym powstałaby w Puławach nowa instalacja kwasu polimlekowego. Uhde Inventa-Fischer jest firmą funkcjonującą w strukturach koncernu ThyssenKrupp Group. Obecnie koncern realizuje inwestycję budowy fabryki kwasu polimlekowego (PLA) o wydajności 10 tys. ton rocznie w prowincji Harbin Heilongjiang. Uruchomienie instalacji przewidywane jest w drugiej połowie 2007 r.

Jakiś czas temu szwajcarski koncern zasłynął z opracowania nowego procesu pozwalającego na wtrysk preform PET bezpośrednio ze stopionego materiału otrzymywanego z fazy płynnej polikondensacji PET.

Jeśli chodzi natomiast o Davy Process Technology Ltd., to jest on chętny zainwestować w nowy kompleks blisko 115 mln zł. Firma zamierza zlokalizować instalacje technologiczne wraz z obiektami towarzyszącymi na terenie o powierzchni 15 ha. Przedsięwzięcie obejmie realizację nowej instalacji octanu etylu. Na razie szefostwo Zakładów w Puławach nie chce komentować toczonych rozmów.

Czytaj więcej: Inwestycje 714