Międzynarodowy wymiar konferencji Engel Lightweight Future Day

Termoplastyczne konstrukcje lekkie w jednym kroku procesowym

Ze względu na rosnące znaczenie termoplastów dla konstrukcji lekkich, Engel w poprzednich latach zainwestował znacznie w technologie i instalacje do przetwarzania kompozytów termoplastycznych. - Jako pierwsi na świecie oferujemy w pełni zintegrowany proces, rozpoczynający się od komórki produkcyjnej do układania taśm wielofunkcyjnych UD, gdzie na końcu znajduje się całkowicie skonsolidowany, obtryskiwany termoplastyczny element w konstrukcji lekkiej - tyle mówi w swojej prezentacji Paul Zwicklhuber, inżynier rozwoju w centrum technologicznym Engel dla kompozytów z konstrukcji lekkich. Komórka do układania taśmy pracuje w oparciu o zasadę pick and place, aby uzyskać minimalne czasy cykli. W ten sposób w takcie 3-, 4-sekundowym można odkładać taśmy i łączyć je punktowo ze sobą. Jakość stosu zależy w znacznym stopniu od dokładności pozycjonowania taśmy, w związku z czym Engel wyposażył komórkę układania w system pomiarowy z techniką kamer wysokiej rozdzielczości. Dalej jest instalacja konsolidacyjna, za pomocą której termoplastyczne warstwy taśmy konsolidowane są w cyklu wtryskiwania. Konsolidację można płynnie zintegrować w całym procesie, co wyraźnie zwiększa efektywność w produkcji skrojonych na miarę rozwiązań taśmy.

W centrum zintegrowanego procesu znajduje się technologia Engel organomelt. W procesie tym termoplastyczne półfabrykaty z kompozytu włóknowego, jak taśmy UD i organoblachy zmieniają kształt i zyskują funkcjonalność. Możliwe jest natryskiwanie elementów funkcyjnych, np. żeber usztywniających bezpośrednio po przekształcaniu z użyciem termoplastu z grupy materiałów matrycowych. Umożliwia to wysoce zintegrowany i w pełni zautomatyzowany proces produkcyjny - jednocześnie proces ułatwia recykling elementów na koniec ich okresu użytkowania. Proces organomelt wykorzystywany jest również w produkcji modułów drzwi Brose.

engel-lightweight-future-day-2021-2
Impreza Lightweight Future Day 2021 odbyła się wirtualnie. W przyszłym roku firma Engel ponownie oczekuje gości w swojej siedzibie. W roku 2022 wydarzenie odbędzie się prawdopodobnie w postaci hybrydowej umożliwiającej zarówno udział na miejscu, jak i wirtualnie

To, że materiały dla konstrukcji lekkich mogą mieć zalety również wtedy, kiedy waga nie ma znaczenia, widoczne było na przykładzie szwajcarskiej firmy Svismold. FIrmie udało się przekonać producenta desek surfingowych do wymiany dotychczasowych płetw z duroplastu na płetwę z termoplastycznych kompozytowych materiałów włóknowych, na bazie taśm UD. Okazało się, że nowa płetwa miała doskonale precyzyjne właściwości sterowania. Przyczyną tego były precyzyjnie obliczony rozkład sił w detalu, który dzięki ułożeniu włókien można było dokładnie odwzorować taśmą UD w elemencie - i to przy niższych kosztach produkcji. Deska surfingowa z nową płetwą została entuzjastycznie przyjęta przez społeczność surferów.

Wymiana pozostaje ważna, zarówno osobista, jak i poza branżą

Zwłaszcza możliwość wymiany doświadczeń i wiedzy, pomiędzy konstruktorami maszyn i instalacji, dostawcami materiałów, konstruktorami form, badaczami i pracownikami rozwoju, sprawiła że konferencja Engel Lightweight Future Day była tak cenna dla uczestników. Do tego dochodzi dialog pomiędzy zwykle niezwiązanymi ze sobą branżami, które jednak poszukują rozwiązań dla podobnych wyzwań.

- Mimo że wirtualna platforma w tym roku osiągnęła wyjątkowo duży zasięg, kontakty osobiste pozostają dla nas ważne - mówi Christian Wolfsberger. - Cieszymy się, że w przyszłym roku Lightweight Future Day będą ponownie miały formę imprezy stacjonarnej lub hybrydowej, z możliwością powitania w Schwertbergu możliwie wielu osób.

Wtryskarki, automatyzacja, technologie, serwis.
 

Aktualizacja

Wtryskarki, automatyzacja, technologie, serwis.

Polska, 03-289 Warszawa, Ostródzka 50b

Reportaże

Forum