Ministerstwo Środowiska chce ograniczyć zużycie toreb z tworzyw sztucznych

Ministerstwo Środowiska chce ograniczyć zużycie toreb z tworzyw sztucznych
Według informacji przekazanych przez resort środowiska Polskiej Agencji Prasowej, projekt noweli ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadach opakowaniowych zakłada wprowadzenie opłat za torby zakupowe z tworzyw sztucznych o grubości do 50 mikronów. Maksymalna opłata, jaką zapłaciłby klient, miałaby wynosić 1 zł; przy czym jest to wstępnie zaproponowana kwota i finalnie może być ona kilkukrotnie niższa. Bezpłatne pozostałyby natomiast cienkie foliówki (do 15 mikronów grubości) wykorzystywane m.in. do pakowania warzyw i owoców. Projekt ustawy jest obecnie w konsultacjach społecznych i nie został jeszcze przyjęty przez rząd. Zgodnie z zapisami noweli przepisy miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

Wprowadzenie opłat za torby z tworzyw sztucznych to jedna z możliwości, jakie daje zeszłoroczna dyrektywa unijna zobowiązująca państwa członkowskie do zmniejszenia zużycia foliówek. Obecnie przeciętny Polak zużywa rocznie do 270 tego typu toreb, zaś unijna średnia wynosi 200 sztuk.

Według projektu ustawy, dodatkowa opłata za lekką torbę z tworzyw będzie doliczana do obowiązującej jej ceny lub będzie stanowiła opłatę podstawową. Ostateczna jej stawka zostanie określona w rozporządzeniu do ustawy po przeprowadzeniu analizy siły nabywczej dochodów. Pobrane opłaty miałyby być przekazywane na rachunki marszałków województw, skąd trafią do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej; przy czym 1 proc. zebranej sumy stanowiłby dochód samorządu, a pozostałe środki byłyby przeznaczone na działania związane z gospodarką odpadami, zapobieganiem ich powstawania i edukację ekologiczną. W celu kontrolowania ilości toreb w obiegu, sklepy będą składać coroczne sprawozdania do urzędów marszałkowskich.

Ilość zużywanych na mieszkańca toreb foliowych stawia Polskę daleko w tyle za europejskimi liderami w ochronie środowiska - w 2010 r. średnie zużycie w Polsce wynosiło 490 sztuk foliówek, w Niemczech - 70, zaś w Danii - 4. Według Ministerstwa Środowiska wprowadzenie obowiązkowych opłat daje szansę na powtórzenie scenariusza irlandzkiego, gdzie wprowadzenie specjalnych opłat w wysokości 0,15 euro (obecnie - 0,22 euro) spowodowało spadek zużycia lekkich toreb z tworzyw sztucznych o 90 proc.ziom ziom
*.117.40.227

Wysłany: 2016-09-26 12:44:38

I bardzo dobrze. Wcześniej były wprowadzone opłaty za torebki foliowe, ale okazało się, że skorzystały na tym tylko markety.

klopik klopik
*.189.49.242

Wysłany: 2016-09-27 11:45:03

Ile małych zakładów przez to upadnie? Ilu ludzi straci pracę, co będzie dalej z ich rodzinami? Rządu to nie obchodzi, jak trzeba dotować trujące i nierentowane kopalnie, rolnictwo, geotremy w Toruniu to są pierwsi. Z drugiej strony nie napisano w artykule, że w Irlandii w wyniku opłat wzrosło zużycie worków na śmieci - bilans odpadów się nie zmienił :). Może to będzie droga i dla naszych producentów