Mniejszy popyt - spadek cen tworzyw

Od końca kwietnia ceny tworzyw w Europie gwałtownie spadają, z czego najmocniej polietylen. W zeszłym miesiącu ceny L/LDPE spadły o 10 proc., dla HDPE obniżyły się o ponad 8 proc. Także PET spadł o około 7 proc. Ceny innych polimerów spadły o 50-60 EURO za tonę, co daje 5-8 proc. spadek cen.

Sytuacja w maju to odwrócenie sytuacji w lutym i marcu. Wtedy przetwórcy przygotowywali zapasy tworzywa w oczekiwaniu na wyższe ceny. W zeszłym miesiącu wszyscy starali się opróżnić magazyny w związku ze spodziewanym spadkiem cen spowodowanym niższymi kosztami surowców. W rezultacie popyt na polimery w większości sektorów rynku był wyjątkowo niski.

W związku z epidemią SARS i mniejszą aktywnością ekonomiczną nastąpił spadek zużycia tworzyw i ich cen w Azji. To z kolei spowodowało wzrost ilości tworzyw azjatyckich importowanych do Europy.

W czerwcu przetwórcy nie spodziewają się żadnej gwałtownej zmiany na lepsze – przypuszczalnie ceny polimerów dalej będą się obniżać przez następne kilka miesięcy. Częściowo już zostały ogłoszone redukcje produkcji.

źródło: European Plastic News

Czytaj więcej: Analiza 232 Rynek 830