Najpopularniejsze kolory samochodów według DuPont

Najpopularniejsze kolory samochodów według DuPont
Biały i biały perłowy ramię w ramię z kolorem srebrnym stały się obecnie najbardziej popularnymi kolorami samochodów na świecie. Takie przynajmniej wyniki przynosi najnowszy raport koncernu DuPont.

Raport DuPont wydawany jest już od 59 lat i zawiera rankingi popularności kolorów samochodów i analizę trendów w 11 wiodących regionach motoryzacyjnych świata. Trudno więc odmówić mu prestiżu i kompetencji.
Tegoroczne wyniki najpopularniejszych kolorów samochodowych nieco różnią się od tych z roku wcześniejszego.

Przede wszystkim aktualni liderzy, czyli kolory biały i biały perłowy plasowały się rok temu wspólnie z szarym na trzeciej pozycji i miały wówczas ledwie 16 proc. udział w rynku. Teraz mocno podskoczyły. Ich rosnąca popularność w Ameryce Północnej, w połączeniu ze wzrostem w Europie, Chinach, Korei, Ameryce Południowej i Afryce Południowej, przyczyniły się do osiągnięcia 22 proc. udziału na rynku światowym i zajęcia pozycji hegemonów. Wciąż na najwyższym stopniu podium trzyma się tez kolor srebrny, co powoduje, że w tym roku najwyższe miejsce owego umownego podium zajmowane jest przez więcej niż jednego konkurenta.

Swoich pozycji w porównaniu z ubiegłym rokiem nie utrzymały za to kolory czarny i szary.

Biały samochód


- Pomimo tego, że biały i biały perłowy historycznie były popularnymi kolorami samochodów, to jednak wzrost ich popularności był w ostatnich miesiącach większy niż oczekiwaliśmy – ocenia Nancy Lockhart z koncernu DuPont. - Srebrny i czarny już dawno znalazły się w pierwszej trójce najczęściej wybieranych kolorów. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat, biały i biały perłowy cieszyły się stale rosnącą popularnością, głównie poza Ameryką Północną. W tym roku, popularność tego koloru podskoczyła jednak o ponad 4 proc.

Nastąpił zatem wzrost akceptacji konsumentów dla koloru białego. Srebrny i czarny były kiedyś kolorami symbolizującymi luksus, ale rola białego znacznie się zwiększyła w tej symbolice. Luksus to teraz zróżnicowana paleta kolorów, a jego poczucie jest najbardziej znaczącym motywatorem poszukiwanym przez światowych projektantów samochodów. Klasyczny biały i biały perłowy inspirują w projektowaniu luksusowych samochodów – kończy przedstawicielka DuPont.

Jak preferencje użytkowników aut rozkładają się na poszczególne kontynenty?

W Ameryce Północnej wśród najchętniej wybieranych samochodowych kolorów od pięciu lat dominują biały i biały perłowy (23 proc. udział w rynku). Z kolei w Europie segment aut luksusowych nadal zdominowany jest przez kolor czarny (25 proc.). Biały i biały perłowy osiągnęły zaskakujący wzrost o ok. 5 proc. w stosunku do 2010 r. i mają 20 proc. udziałów w rynku.

- W Europie biały postrzegany jest jako inspiracja dla trendu ekologicznego, gdyż symbolizuje nowoczesny minimalizm i technologię przyszłości - tłumaczy Elke Dirks z DuPont.

W Chinach i Korei Południowej najchętniej sprzedają się auta srebrne, w Japonii zaś białe i białe perłowe. Chociaż w Chinach kolor srebrny mający 26 proc. udziału w rynku zanotował 7 proc. spadek.

Najpopularniejsze kolory samochodów na świecie wg Raportu DuPont:

  • 1. biały i biały perłowy oraz srebrny (ex aequo) – po 22 proc.
  • 3. czarny i efekt czarnego – 20 proc.
  • 4. szary – 13 proc.
  • 5. czerwony – 7 proc.
  • 6. niebieski – 6 proc.
  • 7. brązowy i beżowy – 5 proc.
  • 8. zielony – 2 proc.
  • 9. żółty i złoty – 1 proc.
  • 10. inne – 2 proc.

Czytaj więcej: Motoryzacja 263