Najsilniejszy na świecie robot współpracujący

Najsilniejszy na świecie robot…
FANUC zaprezentował pierwszego robota współpracującego CR-35iA, który ustanawia nowe granice w interakcji człowiek - robot. Wyposażony w czujniki siły i ubrany w miękką, gumową "skórę" robot CR-35iA nie wymaga żadnych urządzeń zabezpieczających, aby pracować w otoczeniu ludzi. Operatorzy mogą nim kierować, uczyć go lub po prostu odsunąć, jeśli nie jest potrzebny.

Bezpieczeństwo - wartość nadrzędna

W piramidzie potrzeb człowieka opracowanej wiele lat temu przez Abrahama Maslowa, potrzeba bezpieczeństwa umieszczona jest tuż nad potrzebami fizjologicznymi człowieka. Takie umiejscowienie wyraźnie pokazuje, jak ważne dla ludzi jest poczucie bezpieczeństwa, wygoda, spokój, wolność od strachu. W miarę rozwoju technologii, zmiany ustrojów oraz degradacji wartości społecznych zaspakajanie tej nadrzędnej potrzeby jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu. Właśnie dlatego japońscy konstruktorzy postanowili uczynić robota jeszcze bardziej czułym i inteligentnym, aby mógł on zostać uwolniony z odgradzającej go klatki i jeszcze lepiej, bardziej bezpośrednio wspierać człowieka w wymagającym procesie współczesnej produkcji przemysłowej.

- Zastosowanie robota już nie tylko w charakterze użytecznego narzędzia do realizacji wybranych czynności, ale jako asystenta ramię w ramię współpracującego z człowiekiem w całym procesie produkcji otwiera zupełnie nowe, nieznane dotąd możliwości - mówi Jędrzej Kowalczyk, prezes FANUC Polska. - Zastosowanie tego innowacyjnego i w pełni bezpiecznego rozwiązania w produkcji przemysłowej sprawi, że zwiększy się komfort pracy operatorów i elastyczność procesu wytwarzania, ponadto produkcja stanie się płynna, bezpieczna, w pełni przewidywalna i znacznie tańsza.

Najsilniejszy robot współpracujący na świecie

CR-35i A jest najsilniejszym robotem współpracującym na świecie. Może podnieść ciężar o masie 35 kg. Jeśli wziąć pod uwagę jego zasięg i certyfikat bezpieczeństwa, to nadaje się on znakomicie do wykonywania całego szeregu zadań manualnych, które ludzie musieli dotąd wykonywać samodzielnie. Warto podkreślić, że zadania polegające na podnoszeniu i przemieszczaniu nieporęcznych elementów w środowisku przemysłowym, szczególnie w sektorze dystrybucji, przemyśle motoryzacyjnym czy maszynowym, należą do zadań uciążliwych i najmniej lubianych przez pracowników. Nowe rozwiązanie FANUC jest dedykowane zarówno do sytuacji, kiedy robot pracuje automatycznie i niezależnie, w pobliżu stacji roboczej obsługiwanej przez człowieka, co zapewni optymalny poziom bezpieczeństwa procesu produkcji, jak również takiej, kiedy dwa roboty blisko współpracują ze sobą. Roboty współpracujące (z ang. collaborative robots) są odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przede wszystkim przez przemysł motoryzacyjny. Stacje produkcji silników i stacje montażowe to główne obszary, w których maszyny te będą mogły zostać wykorzystane.

FANUC


Reportaże

Forum

Mp270978

Wytłaczarka HDPE, przegrzewa. 2019-06-02

Mirek86

Opłacalność przewijania folii stretch 2019-05-31

Iebm

Porządkowanie przewodów do medium chłodzącego 2019-05-23

Bronio

Białe smugi blisko punktu wtrysku PA 66+30GF 2019-05-17

Uoop90

Wpływ parametrów procesu frezowania na twardość tworzyw 2019-05-08