Najsilniejszy na świecie robot współpracujący

Najwyższy poziom bezpieczeństwa

Praca z nowym robotem FANUC jest bardzo bezpieczna i nie wymaga użycia systemów bezpieczeństwa w postaci kurtyn lub wygrodzeń, które są niezbędne w przypadku tradycyjnych robotów. O wyjątkowej wrażliwości robota w kontakcie z człowiekiem, a zarazem jego funkcjonalności decydują zastosowane w nim funkcje certyfikowane przez niezależne instytuty (np. certyfikat bezpieczeństwa TÜV ISO 10218-1:2011 (kategoria 3, PL=d), m.in. funkcja Contact Stop, która sprawia, że w momencie, kiedy robot dotknie człowieka podczas pracy, natychmiast się zatrzyma. Warto podkreślić, że proces zatrzymania robota odbywa się niezwykle szybko. Jest to przełom w porównaniu do klasycznych robotów, które z uwagi na znacznie mniejszą wrażliwość mogły zbliżać się do człowieka tylko na tyle, na ile pozwalał im system bezpieczeństwa. Dodatkowo robot jest wyposażony w miękką, gumową skórę, która niweluje ryzyko jakiegokolwiek uszczerbku człowieka, w przypadku kiedy dojdzie do kontaktu robota z operatorem. Chodzi tu o zapewnienie bezpieczeństwa człowieka w czasie liczonym w ułamkach sekund, pomiędzy rozpoczęciem procesu zatrzymania robota a całkowitym zatrzymaniem maszyny. Z kolei funkcja "Push to Escape" – sprawia, że operator może popchnąć robota w dowolnym kierunku. Robot, który w elastyczny sposób wykonuje wszelkie polecenia operatora w czasie rzeczywistym, uczy się i usuwa na bok w momencie, kiedy nie jest potrzebny w końcu zasłużył na miano prawdziwego asystenta operatora.

Inteligencja przekłada się na użyteczność

W zależności od potrzeb, robot CR-35i A może być wyposażony w szereg opcji oprogramowania i sprzętu dostępnego dla tradycyjnych robotów FANUC. Mogą to być standardowe przemysłowe urządzenia peryferyjne, jak również systemy wizyjne. Na przykład iRVision, czyli zintegrowany system wizyjny firmy FANUC może zostać łatwo uruchomiony w trybie 2D/3D. Robot wyposażony w system wizyjny 3D, może z łatwością lokalizować przedmioty w przestrzeni trójwymiarowej, pobierać losowo ułożone części i podawać je operatorowi. Natomiast oprogramowanie symulacyjne Roboguide, umożliwiające przewidywanie osiągów i wykonalności zadań przez robota, można łatwo wykorzystywać w połączeniu z robotem CR-35iA.

Nowy, zielony robot

Oprócz cech funkcjonalnych warto podkreślić również fakt, że nowy robot FANUC wyróżnia się kolorem. Standardowy kolor robotów FANUC to żółty, a nowy robot jest jasnozielony. Japońscy konstruktorzy odpowiedzialni za stworzenie maszyny nowej generacji byli bardzo skrupulatni w swoich pracach, dlatego na etapie projektowania maszyny przeprowadzili badania wśród operatorów, które dowiodły, że w opinii pracowników przemysłu właśnie taki kolor jest najbardziej przyjazny i miły dla oka, a w związku z tym - optymalny dla nowego robota.

FANUC


FANUC po raz pierwszy zaprezentował swojego nowego robota podczas targów w Hanowerze w połowie kwietnia 2015 r. Dwa pierwsze egzemplarze, które trafiły do Niemiec, od razu zostały przekazane do testów jednej z firm motoryzacyjnych.