Najważniejsze wydarzenia 2015 roku w branży tworzyw sztucznych

Najważniejsze wydarzenia 2015 roku w branży tworzyw sztucznych
Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia 2015 roku w branży tworzyw sztucznych. Ze szczególną uwagą przyglądamy się polskiemu rynkowi tworzyw sztucznych, wspominamy jednak także znaczące wydarzenia zagraniczne, które wpływać będą na globalny rynek polimerów.

W lutym ub.r. Grupa Azoty i Grupa Lotos poinformowały o odłożeniu w czasie realizacji inwestycji kompleksu petrochemicznego. Po przeprowadzeniu analiz obie spółki uznały, że projekt mógłby być atrakcyjny ekonomicznie w przyszłości, ale w obecnych warunkach rynkowych inwestycja nie spełni zakładanych celów biznesowych.

W marcu Grupa Azoty poinformowała o rozpoczęciu największej inwestycji w historii spółki - do 2019 roku w Policach ma powstać najnowocześniejsza i największa w Europie instalacja do produkcji propylenu metodą PDH. Oprócz tego w ramach projektu ma zostać zbudowany blok energetyczny, a rozbudowany będzie terminal chemikaliów we własnym porcie w Policach. Koszt inwestycji to 1,7 mld zł.

Na początku kwietnia Europejskie Stowarzyszenie Przetwórców Tworzyw Sztucznych zwróciło uwagę na liczne oświadczeń o sile wyższej składanych przez wielu wiodących europejskich dostawców tworzyw sztucznych. Przestoje w fabrykach doprowadziły do zmniejszenia podaży tworzyw, zwłaszcza poliolefin, co poskutkowało znacznym wzrostem cen polimerów.

Także w kwietniu niemiecki koncern Lanxess rozpoczął produkcję kauczuku etylenowo-propylenowego EPDM w nowym zakładzie w Chinach. Moce produkcyjne fabryki wynoszą 160 tys. ton rocznie. Surowiec trafi na rynek chiński i reszty Azji.

Pod koniec kwietnia Grupa Azoty ZAK SA oddała do użytku nową instalację plastyfikatorów nieftalanowych Oxoviflex. Dzięki inwestycji o wartości ponad 40 mln zł kędzierzyńska spółka będzie mogła produkować 50 tys. ton substancji rocznie.

W tym samym czasie Parlament Europejski przyjął projekt przepisów mających na celu zmniejszenie zużycia najpopularniejszych i najbardziej szkodliwych dla środowiska toreb z tworzyw sztucznych, przy czym państwa UE będą mogły wybrać środek prowadzący do redukcji zużycia.

W maja do Warszawy przyjechali przedstawiciele najważniejszych podmiotów działających w branży tworzyw sztucznych. W dorocznych obradach stowarzyszenia EuPC, połączonych ze wspólną konferencją EuPC i stowarzyszenia PlasticsEurope, wzięło udział ponad 130 osób.

W połowie czerwca nastąpiły zmiany we władzach Basell Orlen Poyolefins. Prezesem zarządu i dyrektorem generalnym spółki został Josepch Tanner z LyondellBasell, który zastąpił na stanowisku Thomasa Srnkę.

1 lipca Grupa Solvay rozpoczęła we Włocławku działalność fabryki produkującej krzemionkę wysokodyspersyjną (HDS). Inwestycja o wartości 75 mln euro pozwoli na roczną produkcję 85 tys. ton surowca, który używany jest przez producentów opon energooszczędnych.

Na początku lipca nastąpiła także zmiana na rynku polichlorku winylu - spółki Ineos i Solvay ogłosiły rozpoczęcie działalności nowej spółki joint venture pod nazwą Inovyn. Spółka plasuje się w ścisłej czołówce światowych producentów PVC.