Największy na świecie detal w technologii MuCell

Największy na świecie detal w technologii MuCell
Innowacyjna pokrywa wielokrotnego użytku przeznaczona do palety - największa na świecie część produkowana w technologii wtrysku ze spienianiem mikrokomórkowym MuCell firmy Engel

Aktualnie największa na świecie maszyna pracująca w technologii wtrysku ze spienianiem mikrokomórkowym MuCell to ENGEL DUO 11050/1700 z siłą zamykania formy 17.000 kN i jednostką wtryskową MuCell o średnicy ślimaka 150 mm. Maszyna jest używana przez Loadhog Ltd w Sheffield, UK do wtrysku dużej 1.200mm x 1.000mm polipropylenowej (PP) podstawy pokrywy wielokrotnego użytku do palety. Pokrywa palety o nazwie "Loadhog Lid" służy do zabezpieczania i układania w stosy towarów do transportu i dystrybucji.


Jednostka produkcyjne wyposażona w MuCell w firmie Loadhog w Sheffield jest obecnie największą na świcie maszyną do wtrysku ze spienianiem mikrokomórkowym MuCell. Podstawą jest Engel Duo 11050/1700 wysokowydajna dwupłytowa maszyna wyposażona w układ zamykania formy o sile 17.000 kN i jednostkę wtryskową MuCell ze ślimakiem o średnicy 150mm. Detale odbiera standardowy robot liniowy ENGEL ERC 103/1-E
Kolejna maszyna DUO 7050/900 o sile zamykania formy 9.000 kN i ślimaku MuCell 105mm wykorzystuję tę samą technologię do produkcji dwóch górnych połówek pokrywy, które późnie składa się z podstawą i innymi elementami otrzymując kompletną pokrywę "Loadhog Lid".

Jedną z głównych zalet detali otrzymanych w technologii MuCell jest ich wyjątkowa wysoka stałość wymiarów, bez paczenia się, śladów zapadnięć i słabszych miejsc nawet w przypadku takich zastosowań jak to, w którym detal pokrywy o powierzchni 1,2m2 ma grubość tylko 2,5mm. Cechą charakterystyczną odmiany takiego procesu wtryskowego jest wybitnie regularna struktura spienionego tworzywa w całej objętości uformowanej części. Płyn w fazie nadkrytycznej (ang. supercritical fluid - SCF) z gazu atmosferycznego (zazwyczaj azotu) jest wtryskiwany bezpośrednio do cylindra uplastyczniającego, gdzie gwałtownie miesza się ze stopionym tworzywem. Podczas i po wtrysku gaz rozszerza się w gnieździe formy tworząc pianę z mikrokomórkami o średnicach nie większych niż 5-50 µm.

Czytaj więcej: Formowanie wtryskowe 122