Nanotechnologia wspomaga opakowania barierowe

Przykładem szerokich możliwości nowych materiałów niech będzie fakt, że nanocząsteczki pozwalają zwiększyć podatność na drukowanie oraz wytrzymałość, a zarazem przyczyniają się do obniżenia gramatury papieru. Nanotechnologia umożliwia więc stworzenie efektywnych barier i to bez zmiany typowych właściwości papieru, co byłoby nieuniknione po dodaniu warstwy polimerowej lub przy pakowaniu wielowarstwowym.

Obróbka plazmowa to kolejny obiecujący obszar badań. Technika ta może być używana do modyfikacji energii powierzchniowej papieru, prowadząc jednocześnie do uzyskania lepszych właściwości adhezyjnych lub hydrofilowych. Pozwala ona także na utworzenie powłoki na papierze, dzięki czemu uzyskuje on własności barierowe.

Biopolimery wytwarza się z surowców naturalnych i odnawialnych, takich jak choćby papier. Materiały te mogą posłużyć do powlekania lub laminowania papieru. W efekcie powstają produkty końcowe, które całkowicie ulegają biodegradacji. Postępy w dziedzinie biotechnologii prowadzą również do udoskonalenia samego papieru. Nowa technika enzymatyczna, która polega na modyfikacji własności włókien celulozy sprawia, że papier bardzo skutecznie wypiera wodę.

- Biorąc pod uwagę wszystkie te nowinki, trudno się dziwić, że branża papierów specjalnych ma wysokie oczekiwania w stosunku do technologii barierowych. Producenci wyrobów pakowanych z pewnością zyskają na wyborze opakowania wykonanego z surowców naturalnych, całkowicie odnawialnych, w większym stopniu podatnych na recykling i biodegradację. Zadowoleni będą również konsumenci, którzy nie będą musieli rezygnować z ulubionych gatunków papieru - tłumaczą osoby odpowiedzialne za projekt.

Jednym z podmiotów zaangażowanych w rozwój projektu jest stowarzyszenie PaperPlus, obejmujące europejskich producentów papierów specjalnych. Od długiego czasu zależy mu na upowszechniania wiedzy na temat korzyści, które daje wykorzystywanie papieru jako materiału do tworzenia opakowań elastycznych oraz etykiet, zwłaszcza w przemyśle spożywczym.

Warto przy okazji wiedzieć, że europejscy producenci tego typu opakowań flexpack, a także etykiet zużywają rocznie 2,5 miliona ton papieru. Blisko 50 proc. tej liczby idzie na potrzeby producentów opakowań. Duża część przeznaczona jest na pakowanie i etykietowanie produktów spożywczych.

Targi interpack 2008 zaplanowano w dniach 24-30 kwietnia w Düsseldorfie. Będzie w nich uczestniczyć również nas serwis Plastech.pl, który należy do grona mediów oficjalnie współpracujących ze spółką Messe Düsseldorf, która organizuje imprezę.

Nasz serwis prowadzi też przedsprzedaż biletów i katalogów na interpack. Kupując bilet za naszym pośrednictwem można zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze.